Gotický kostel sv. Prokopa v Letovicích byl postaven pány z Lipé v l. 1370–1380. V l. 1668–85 byl kostel nově zaklenut. R. 1716 byl přestavěn v ranně barokním slohu. R. 1847 byla ke kostelu přistavěna věž.
Hlavní obrázek místa
sv. Prokop
pohled od jihovýchodu na gotický polygonální závěr, mariánskou kapli a novogotickou věž
© Tomáš Berka, 09/2009
Kostel se tyčí nad kruhovou křižovatkou cesty vedoucí směrem Brno - Svitavy oddělující kostel (i zámek a klášter) od náměstí.
Tomáš Berka , 26.9. 2009
historie

Kostel sv. Prokopa v Letovicích byl postaven pány z Lipé v letech 1370–1380 v gotickém slohu. Z té doby se dochovala gotická kaple Panny Marie s původní gotickou klenbou z roku 1380. V letech 1668–85 byl kostel nově zaklenut (středověká klenba nebyla realizována). Roku 1716 nechal Jiří Slepčanský z Pohronce provést přestavbu kostela v ranně barokním slohu kvůli jeho velmi špatnému stavu. Roku 1847 byla ke kostelu přistavěna novogotická postranní věž, která nahradila malou věžičku před hlavním vchodem. V roce 1920 byla opravena krytá chodba „fortna“ vedoucí z města ke kostelu. Podle ústní tradice byl kostel vypálen v třicetileté válce Švédy. Důkazem by měla být dělová koule nacházející se ve stěně kostela (upravená do podoby obličeje). Ke kostelu patří také fara ze 14. století.

dle wikipedie a Atlasu památek (Karel Kuča, Baset 2002), 26.9. 2009

pověsti

pověst o zvonu

V Bohuňově stával kostel, který se zřítil při povodni, když se protrhly tamní rybníky. Kostelní zvon se v troskách nepodařilo najít. Jednoho dne jej vyhrabal kohout a svině a našla jej kolemjdoucí dívka na louce u Letovic – až tam ho odnesla voda. Zvon byl zavěšen do kostela sv. Prokopa a při zvonění oznamoval své nalezení: „Kohout mě vyhrabal, svině mě vyryla, panna mě našla!“

wikipedie, 26.9. 2009

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Letovice

Místa v okolí

 Letovice
 archeopark Isarno
 Podolí
 Hradisko
 Svitávka
 rychta se žudrem
 Sebranice
 kostel sv. Jeronýma
 Burianova rozhledna
 Křetín
 kostel sv. Stanislava
 evangelický kostel
 Rumberk
 kostel sv. Václava
 Kunštát
 Sudický dvůr
 Roubanina
 Voděrady
 Borotín
 Rovná
 Rozsíčka
 boží muka
 Sudice II.
 boží muka
 židovský hřbitov
 Velké Opatovice
 synagoga maior
 kostel sv. Marka
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 Boskovice
 Drnovice
 Drnovice
 zámecký skleník
 panský dvůr
 jízdárna
 Boskovice – Bašta
 panský pivovar
 Boskovice
 kostel sv. Vavřince
 Puklův mlýn
 Velké Opatovice
 Šebetov
 Šebetov
 Újezd u Boskovic
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 kostel sv. Kateřiny
 Crhov
 Louka
 Cetkovice
 Lysice
 Rychvald
 kostel sv. Vavřince
 Štěničkův mlýn
 Velký Chlum
 napoleonský pomník
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Lamberg
 Hrádek u Kněževsi
 Kořenec
 boží muka
 Jevíčko
 městská věž
 Trpínský mlýn
 Porčův mlýn
 kaplička
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Babylon u Kozárova
 Černá Hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Křenov
 Rájec nad Svitavou
 fara na Kalvárii
 fara
 rybník Suchý
 kaple sv. Isidora
 Svojanov
 větrný mlýn
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Barbory
 Úsobrno
 Jaroměřice
 Žďárná
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Stanislava
 panský dvůr
 Osiky
 kostel sv. Erasma
 Biskupice
 Hrubé kolo
 Petrovice
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 Plankenberk
 Sloup
 Sloup
 Vrážné
Základní informace místa
ID místa: 8353
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama