Mezihořský viadukt stojí na trati Brno - Havlíčkův Brod. O stavbě rozhodnuto v roce 1938. Deset betonových oblouků o osmnáctimetrovém rozpětí půlkruhového tvaru je podepíráno pilíři obloženými do dvou třetin své výšky kamenem. Mezihořský viadukt je dlouhý 217 m a vysoký 38 m nad hladinou údolí.
Hlavní obrázek místa
Železniční viadukt u Mezihoří, části obce Dolní Loučky
© Pavel Vítek 05/2018
Dolní Loučky se rozkládají přibližně 5 kilometrů severozápadně od Tišnova. Železniční viadukt v osadě Mezihoří, části obce Dolní Loučky, se nachází na železniční trati Brno – Havlíčkův Brod a překonává údolí s říčkou Loučkou.
Pavel Vítek, 3.6. 2018
popis

Osada Mezihoří se svým monumentálním desetiobloukovým železničním viaduktem o délce 200 metrů leží na trati Brno - Havlíčkův Brod. Dvoukolejná elektrifikovaná trať zde probíhá až v padesátimetrové výšce nade dnem údolí. Deset betonových oblouků o osmnáctimetrovém rozpětí půlkruhového tvaru je podepíráno pilíři obloženými do dvou třetin své výšky kamenem. Z každého pilíře vyčnívá po dvakrát šesti zkosených výstupcích. Zřejmě usnadňovaly stavbu a po jejím ukončení byly ponechány jako ozdobné prvky.

Pavel Vítek - zdroj: https://libri.cz/databaze/mosty, 3.6. 2018

historie

Mezihořský viadukt stojí na trati mezi Brnem a Havlíčkovým Brodem, o jejíž stavbě bylo rozhodnuto v roce 1938. Původní projekt předpokládal, že údolí u Mezihoří bude překonáno ocelovým příhradovým viaduktem o pěti polích se štíhlými zděnými pilíři. V roce 1940 bylo v souvislosti s pokračující realizací navazujícího tunelu zahájeno budování betonové opěry na žďárské straně. Po jejím dokončení ještě téhož roku ale byla stavba zastavena, protože německý válečný průmysl měl nedostatek oceli. Proto byl projekt přepracován do podoby desetiklenbového železobetonového viaduktu s 11 pilíři, jejichž líc je tvořen žulovými kvádry. Během roku 1942 byla stavba obnovena hloubením základů pro dva pilíře, práce se však postupně zpomalovaly, až nakonec byla realizace mostu k 31. prosinci 1943 opět přerušena. K definitivnímu obnovení stavby došlo v roce 1946. V červnu 1947 byla rozestavěna většina pilířů, dokončeny byly na jaře 1949. To…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj: https://libri.cz/databaze/mosty, 3.6. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Dolní Loučky

Místa v okolí

 Loučky
 smírčí kámen
 Čepička
 kostel sv. Martina
 Křivoš
 Předklášteří
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka Babylon
 Müllerův dům
 Újezd u Tišnova
 dům Peklo
 Deblín
 Vohančice
 mariánský sloup
 dům U Jana
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Klucanina
 Rysov
 Heroltice
 Skryje
 Čertova hráz
 Lažánky
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 Sentice
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 Žďárec
 Víckov
 mlýn ve Žlebě
 kostel sv. Jiří
 Čebín
 Kubův most
 krytý trámový most
 Černvír
 Osiky
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 Lesní Hluboké
 Trmačov
 Devět křížů
 Pernštejn
 boží muka
 Moravecké Pavlovice
 Pernštejn
 Bílá boží muka
 Újezd u Černé Hory
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Dvorce
 Osová
 Veveří
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Rudka
 Rudka
 Bukov
 kostel sv. Mikuláše
 Mitrov
 Rohy
 Říčany
 Mitrov
 Milonice
 Milonice
 Porčův mlýn
 boží muka
 Rychvald
 Strážek
 Horní Rozsíčka
 Lysice
 Rožná
 Dolní Rožínka
 Templ
 Brněnská přehrada
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Drnovice
 Drnovice
 kostel sv. Klimenta
 ZOO Brno
 Lhotka u Mirošova
 Blažkov
 Jasenice
 Jinošov
 Jinošov
 Šénvald
 Medlánky
 Voděrady
Základní informace místa
ID místa: 13863
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama