Mezihořský viadukt stojí na trati Brno - Havlíčkův Brod. O stavbě rozhodnuto v roce 1938. Deset betonových oblouků o osmnáctimetrovém rozpětí půlkruhového tvaru je podepíráno pilíři obloženými do dvou třetin své výšky kamenem. Mezihořský viadukt je dlouhý 217 m a vysoký 38 m nad hladinou údolí.
Hlavní obrázek místa
Železniční viadukt u Mezihoří, části obce Dolní Loučky
© Pavel Vítek 05/2018
Dolní Loučky se rozkládají přibližně 5 kilometrů severozápadně od Tišnova. Železniční viadukt v osadě Mezihoří, části obce Dolní Loučky, se nachází na železniční trati Brno – Havlíčkův Brod a překonává údolí s říčkou Loučkou.
Pavel Vítek, 3.6. 2018
popis

Osada Mezihoří se svým monumentálním desetiobloukovým železničním viaduktem o délce 200 metrů leží na trati Brno - Havlíčkův Brod. Dvoukolejná elektrifikovaná trať zde probíhá až v padesátimetrové výšce nade dnem údolí. Deset betonových oblouků o osmnáctimetrovém rozpětí půlkruhového tvaru je podepíráno pilíři obloženými do dvou třetin své výšky kamenem. Z každého pilíře vyčnívá po dvakrát šesti zkosených výstupcích. Zřejmě usnadňovaly stavbu a po jejím ukončení byly ponechány jako ozdobné prvky.

Pavel Vítek - zdroj: https://libri.cz/databaze/mosty, 3.6. 2018

historie

Mezihořský viadukt stojí na trati mezi Brnem a Havlíčkovým Brodem, o jejíž stavbě bylo rozhodnuto v roce 1938. Původní projekt předpokládal, že údolí u Mezihoří bude překonáno ocelovým příhradovým viaduktem o pěti polích se štíhlými zděnými pilíři. V roce 1940 bylo v souvislosti s pokračující realizací navazujícího tunelu zahájeno budování betonové opěry na žďárské straně. Po jejím dokončení ještě téhož roku ale byla stavba zastavena, protože německý válečný průmysl měl nedostatek oceli. Proto byl projekt přepracován do podoby desetiklenbového železobetonového viaduktu s 11 pilíři, jejichž líc je tvořen žulovými kvádry. Během roku 1942 byla stavba obnovena hloubením základů pro dva pilíře, práce se však postupně zpomalovaly, až nakonec byla realizace mostu k 31. prosinci 1943 opět přerušena. K definitivnímu obnovení stavby došlo v roce 1946. V červnu 1947 byla rozestavěna většina pilířů, dokončeny byly na jaře 1949. To…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj: https://libri.cz/databaze/mosty, 3.6. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Dolní Loučky

Místa v okolí

 Loučky
 Čepička
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Křivoš
 Předklášteří
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka Babylon
 Müllerův dům
 dům Peklo
 Újezd u Tišnova
 mariánský sloup
 dům U Jana
 Deblín
 Vohančice
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kaple sv. Jiljí
 Klucanina
 Rysov
 Heroltice
 Skryje
 Čertova hráz
 Lažánky
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 Sentice
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 Žďárec
 Víckov
 kostel sv. Jiří
 mlýn ve Žlebě
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
 Kubův most
 krytý trámový most
 Jarošův mlýn
 Černvír
 Osiky
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 Lesní Hluboké
 Trmačov
 Devět křížů
 Pernštejn
 boží muka
 Pernštejn
 boží muka
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 kostel sv. Markéty
 Bílá boží muka
 Újezd u Černé Hory
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Dvorce
 Veveří
 Osová
 Kuřim
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Rudka
 Rudka
 Bukov
 Mitrov
 Rohy
 Říčany
 Milonice
 Mitrov
 Milonice
 Porčův mlýn
 boží muka
 Rychvald
 Strážek
 Horní Rozsíčka
 Lysice
 Rožná
 Dolní Rožínka
 Templ
 Brněnská přehrada
 Drnovice
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Drnovice
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Klimenta
 ZOO Brno
 Blažkov
 Jasenice
 Jinošov
 Jinošov
 Šénvald
 Voděrady
 Medlánky
 Šiklův mlýn
Základní informace místa
ID místa: 13863
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama