Rozlehlé opevnění na stejnojmenném homolovitém návrší. Dochováno torzo bašty a valy a příkopy vnějšího opevnění. Stavba datována do druhé čtvrtiny 15. století, r. 1428 patřila Pernštejnům. Před polovinou 15. století opuštěna a spálena.
Hlavní obrázek místa
Zbytek zdiva na Čepičce
© 2002 Jiří Čížek
Pevnost se nachází na zalesněném kopci nad klášterem v Předklášteří u Tišnova. Na úpatí kopce je funkční kamenolom. Z hradu se dochovaly zbytky příkopů a valů, prohlubeň po suterénu věže s cisternou na vodu zasekanou do skály (dnes vše obrostlé džunglí keřů a trav), zbytek zdi se stopami po okrouhlé baště. Poblíž je kopec Květnice, známý lomy a nálezy polodrahokamů.
28.5. 2002
popis

Jádro objektu bylo na vrcholu návrší, které je mírně protáhlé ve směru východ-západ (příkopem a valem tak byly ohrazeny i mírně klesající plošiny pod vrcholem – celkově tedy opevnění zabírá oválnou plochu o osách 150x75 metrů. V severní části samotného jádra stála zděná budova (cca 7x11 metrů), odhalená archeologickým průzkumem L. Belcrediho na konci 80. let 20. století. Budova byla podsklepená, sklep byl částečně zasekaný do skály a přístupný zvenčí od jihovýchodu schodišťovou šíjí s portálkem s pískovcovým ostěním a obsahoval rozměrnou okrouhlou, ve skále vysekanou cisternu. Z hradu se dochovaly jen malé části hradem (své jistě vykonaly časté stavební aktivity blízkého kláštera). Momentálně jediným výrazným kamenným zbytkem na hradě je výzkumem odkryté základy malé bašty.

Ivka, 5.6. 2010

historie

Na zalesněné výšině zvané Čepička, asi 1 km západně nad klášterem Porta Coeli, jsou zachovány zbytky středověkého opevnění, postaveného pány z Pernštejna ve 2. čtvrtině 15. století jako opevněný bod na zabraném klášterním panství po jeho vyplenění husity. Dva okružní příkopy s valy obklopovaly ústřední plošinu s jedinou kamennou stavbou a se zbytky kamenné hradby s baštou. Stavbu zřejmě vypálili samotní klášterníci po polovině 15. století jako potencionálně nebezpečného souseda.

25.4. 2004

Půdorys místa

celkový plán lokality
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Předklášteří

Místa v okolí

 Předklášteří
 železniční viadukt
 Loučky
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 mariánský sloup
 Křivoš
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Vohančice
 boží muka
 Klucanina
 vyhlídka Babylon
 kostel sv. Jiljí
 Deblín
 Heroltice
 Újezd u Tišnova
 Čertova hráz
 Lažánky
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 židovská škola
 Sentice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rysov
 Skryje
 Čebín
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 Trmačov
 mlýn ve Žlebě
 Žďárec
 Víckov
 Kubův most
 kostel sv. Jiří
 Osiky
 Újezd u Černé Hory
 kostel sv. Stanislava
 krytý trámový most
 kostel sv. Klimenta
 Černvír
 Bílá boží muka
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Babylon u Kozárova
 Devět křížů
 Dvorce
 Kuřim
 Pernštejn
 Pernštejn
 Veveří
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 Milonice
 Milonice
 Porčův mlýn
 kostel sv. Václava
 Rudka
 Říčany
 Rudka
 Osová
 Babí lom
 Rychvald
 Bukov
 Říčany u Brna
 Mitrov
 kostel sv. Mikuláše
 Lysice
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Lelekovice
 Mitrov
 Brněnská přehrada
 Strážek
 Drnovice
 Drnovice
 Horní Rozsíčka
 ZOO Brno
 Rožná
 Dolní Rožínka
 Řečkovice
 Malý Chlum
 Medlánky
 Templ
 Dolní Rožínka
 Voděrady
 Dolní Rožínka
 Jinošov
 Jinošov
 Blažkov
 Šénvald
 Starý pivovar
Základní informace místa
ID místa: 807
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama