Rozlehlé opevnění na stejnojmenném homolovitém návrší. Dochováno torzo bašty a valy a příkopy vnějšího opevnění. Stavba datována do druhé čtvrtiny 15. století, r. 1428 patřila Pernštejnům. Před polovinou 15. století opuštěna a spálena.
Hlavní obrázek místa
Zbytek zdiva na Čepičce
© 2002 Jiří Čížek
Pevnost se nachází na zalesněném kopci nad klášterem v Předklášteří u Tišnova. Na úpatí kopce je funkční kamenolom. Z hradu se dochovaly zbytky příkopů a valů, prohlubeň po suterénu věže s cisternou na vodu zasekanou do skály (dnes vše obrostlé džunglí keřů a trav), zbytek zdi se stopami po okrouhlé baště. Poblíž je kopec Květnice, známý lomy a nálezy polodrahokamů.
28.5. 2002
popis

Jádro objektu bylo na vrcholu návrší, které je mírně protáhlé ve směru východ-západ (příkopem a valem tak byly ohrazeny i mírně klesající plošiny pod vrcholem – celkově tedy opevnění zabírá oválnou plochu o osách 150x75 metrů. V severní části samotného jádra stála zděná budova (cca 7x11 metrů), odhalená archeologickým průzkumem L. Belcrediho na konci 80. let 20. století. Budova byla podsklepená, sklep byl částečně zasekaný do skály a přístupný zvenčí od jihovýchodu schodišťovou šíjí s portálkem s pískovcovým ostěním a obsahoval rozměrnou okrouhlou, ve skále vysekanou cisternu. Z hradu se dochovaly jen malé části hradem (své jistě vykonaly časté stavební aktivity blízkého kláštera). Momentálně jediným výrazným kamenným zbytkem na hradě je výzkumem odkryté základy malé bašty.

Ivka, 5.6. 2010

historie

Na zalesněné výšině zvané Čepička, asi 1 km západně nad klášterem Porta Coeli, jsou zachovány zbytky středověkého opevnění, postaveného pány z Pernštejna ve 2. čtvrtině 15. století jako opevněný bod na zabraném klášterním panství po jeho vyplenění husity. Dva okružní příkopy s valy obklopovaly ústřední plošinu s jedinou kamennou stavbou a se zbytky kamenné hradby s baštou. Stavbu zřejmě vypálili samotní klášterníci po polovině 15. století jako potencionálně nebezpečného souseda.

25.4. 2004

Půdorys místa

celkový plán lokality
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Předklášteří

Místa v okolí

 Předklášteří
 železniční viadukt
 Loučky
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 mariánský sloup
 Křivoš
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Vohančice
 boží muka
 Klucanina
 vyhlídka Babylon
 kostel sv. Jiljí
 Deblín
 Heroltice
 Újezd u Tišnova
 Čertova hráz
 Lažánky
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Jiljí
 Lomnice
 židovská škola
 Sentice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rysov
 Skryje
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 Jarošův mlýn
 Trmačov
 mlýn ve Žlebě
 Žďárec
 Víckov
 Kubův most
 kostel sv. Jiří
 Osiky
 Újezd u Černé Hory
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Markéty
 krytý trámový most
 kostel sv. Klimenta
 Černvír
 Bílá boží muka
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Babylon u Kozárova
 Devět křížů
 Dvorce
 Kuřim
 Pernštejn
 boží muka
 Pernštejn
 Veveří
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Milonice
 Milonice
 Porčův mlýn
 kostel sv. Václava
 Rudka
 Rudka
 Říčany
 Osová
 Babí lom
 Rychvald
 Bukov
 Říčany u Brna
 Mitrov
 kostel sv. Mikuláše
 Lysice
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Lelekovice
 Mitrov
 Brněnská přehrada
 Strážek
 Drnovice
 Drnovice
 Horní Rozsíčka
 ZOO Brno
 Velký Chlum
 Rožná
 Řečkovice
 Dolní Rožínka
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Medlánky
 Templ
 Dolní Rožínka
 Voděrady
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Vavřince
 Jinošov
 Jinošov
 Blažkov
 Šénvald
 Starý pivovar
Základní informace místa
ID místa: 807
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama