Zříceniny hradu založeného koncem 13. století Demeterem z Bukové. Hrad často měnil majitele. Za Pernštejnů hrad postupně chátral a od roku 1588 se uvádí jako úplně pustý.
Hlavní obrázek místa
Zbytek věže
© 2002 Jiří Čížek
Nad říčkou Loučkou nedaleko vsi Strážek můžete objevit zříceniny hradu Mitrova. V podhradí je rekreační středisko s prima hospůdkou. Na hrad vede modrá turistická cesta ze zastávky vlaku Věžná.
14.7. 2002
historie

Nevelké, ale zřetelné zbytky hradu na úzké šíji ploché ostrožny v meandru Bobrůvky (Loučky – pozn. red.) u osady a novodobého zámku téhož jména. Název se odvozuje od Demetera z Bukova, avšak zdá se, že jde o záměrnou připomínku předka zakladatele hradu spíše z matčiny strany. Hrad se poprvé připomíná roku 1358, kdy se podle něho píše Bohuslav z Mitrova. Ještě roku 1351 se psal po Víckově, stejně jako už dříve Bernard a Archleb. Datování archeologických málezů ze sondy L. Poláčka dosvědčuje život na hradě v průběhu 14. století. Zdá se tedy, že vladykové z Víckova založili v první třetině 14. století hrad na odděleném území, které zdědili po matce. Hrad je dvoudílný a ze tří stran ho obklopuje příkop a val, který je na přístupové severní straně rozšířený a na obou šíjových stranách zdvojený. K nároží mírně se rozevírajícího předhradí byla dodatečně přistavěna čtyřhranná věž, jejíž přízemí je nejlépe dochovanou…  číst dále

Část textu z cedule v podhradí, 14.7. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

Výřez půdorysu
Miroslav Plaček
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Mitrov

Místa v okolí

 Mitrov
 Strážek
 Bukov
 Horní Rozsíčka
 Moravecké Pavlovice
 Dolní Rožínka
 Lhotka u Mirošova
 Blažkov
 Dolní Rožínka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Moravec
 boží muka
 Víckov
 kostel sv. Jiří
 Rožná
 kostel sv. Mikuláše
 Šiklův mlýn
 Košíkov
 Žďárec
 kostel sv. Václava
 Bobrová
 Rohy
 Pernštejn
 Skryje
 Pernštejn
 Rysov
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 boží muka
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Centrum Eden
 kaple Panny Marie
 krytý trámový most
 Černvír
 kaple sv. Jiljí
 socha zubra
 Radešín
 Újezd u Tišnova
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Ořechov
 Domanínek
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Kozlov - dolní sídlo
 Osová
 Kozlov - horní sídlo
 vyhlídka Babylon
 boží muka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 železniční viadukt
 Křivoš
 Mrázkova louka
 Aueršperk
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Loučky
 Zubštejn
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovská škola
 mariánský sloup
 Karasín
 radnice
 Skalský dvůr
 Lomnice
 štola sv. Trojice
 Čepička
 Pyšolec
 kostel sv. Marka
 Deblín
 Mostiště
 Předklášteří
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Velké Meziříčí
 Obecník
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 radnice
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna Píseň hor
 Vohančice
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Dolní Heřmanice
 Čertova hráz
 Lažánky
 Heroltice
 kostel sv. Vavřince
 Lamberg
Základní informace místa
ID místa: 216
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama