Objekt původního proboštství, jenž se stal na určitou dobu zámkem, byl vystavěn v gotickém stylu zřejmě těsně po vzniku sousedního kláštera na počátku 13. století. Po roce 1800 ale nechal pod vlivem klasicismu Vilém Mundy přestavět budovu na zámek. Dnes je v něm umístěno Podhorácké muzeum.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2021
I když tento objekt byl vždy součásti areálu kláštera, tak popsaná historie se týká jen doby, kdy objekt sloužil jako zámek.
14.8. 2020
historie

Tento objekt bývalého proboštství byl vystavěn v gotickém stylu souběžně se sousedním klášterem na začátku 13. století. Během jeho existence došlo k renesanční a za abatyše Benigny Deblínské z Deblína především k barokní přestavbě, na základě které získal v podstatě dnešní podobu. V roce 1800 koupil klášterní majetek Vilém sv. pán Mundy, který nechal budovu ještě tehdejšího proboštství přestavět na klasicistní zámek, jenž se stal jeho sídlem. V té době byl celý klášter již zrušen. Kromě pobytu sloužil zámek i pro správu panství. Při této přestavbě byla na západním konci severního traktu vystavěna zámecká hranolová věž. V roce 1821 jej koupil Fridrich sv. pán Wittinghof-Schell a rovněž na něm občas pobýval. Až v roce 1861 se zámek dostal zpět do majetku církve, které patří i v dnešní době. Slouží ale potřebám Podhoráckého muzea, které bylo v budově proboštství - zámku umístěno již v roce 1955. Zámek je…  číst dále

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznáme zámky Moravy a Slezska, 14.8. 2020

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Předklášteří

Místa v okolí

 Čepička
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 železniční viadukt
 boží muka
 Loučky
 Klucanina
 Křivoš
 Vohančice
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 vyhlídka Babylon
 Heroltice
 Deblín
 kostel sv. Jiljí
 Čertova hráz
 Sentice
 radnice
 Lažánky
 mariánský sloup
 Lomnice
 synagoga
 Újezd u Tišnova
 židovská škola
 židovský hřbitov
 kaple sv. Jiljí
 Čebínka
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Rysov
 Skryje
 Trmačov
 Jarošův mlýn
 Košíkov
 Újezd u Černé Hory
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Klimenta
 Osiky
 Kubův most
 mlýn ve Žlebě
 kostel sv. Stanislava
 Víckov
 Žďárec
 kostel sv. Jiří
 Dvorce
 krytý trámový most
 Bílá boží muka
 Černvír
 Babylon u Kozárova
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 Veveří
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Devět křížů
 Pernštejn
 boží muka
 Milonice
 Pernštejn
 kostel sv. Kunhuty
 Milonice
 venkovský dům
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Porčův mlýn
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 Babí lom
 Rychvald
 Říčany
 kostel sv. Václava
 Rudka
 Rudka
 Černá Hora
 Lysice
 kostel sv. Vavřince
 Lelekovice
 Osová
 Bukov
 Mitrov
 Brněnská přehrada
 Drnovice
 Drnovice
 Mitrov
 ZOO Brno
 Velký Chlum
 Malý Chlum
 Řečkovice
 Malý Chlum
 Strážek
 Horní Rozsíčka
 Medlánky
 Voděrady
 Rožná
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Rožínka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 Jinošov
 Jinošov
 socha sv. Floriána
 Kociánka
 Šénvald
Základní informace místa
ID místa: 15148
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama