kostel sv. Josefa

kościol Józefa Robotnika, Zawidów
Novogotický katolický kostel z konce 19. století, postavený na západním čele Michalského kopce, na němž od konce 12. století stával hrad Syden s kostelem Archanděla Michaela, opěrný bod christianizace zdejšího území, tehdy obydleného slovanským obyvatelstvem.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011

Kostel svatého Josefa v Zawidówě

Východně od dnešního města Zawidów (do roku 1945 Seidenberg) se zdvihá podlouhlé návrší, na jehož západním čele stojí od konce 19. století katolický kostel sv. Josefa s farou. Dále na východ najdeme velký panský dvůr a domky osady Stary Zawidów. Návrší se nejpozději od 12. století nazývalo Michalova hora (Michaelisberg) podle zasvěcení nejstaršího kostela v oblasti nejvýznamnějšímu z archandělů. Kostel byl sídlem velkofary, která v zastoupení míšeňského biskupství spravovala širokou oblast Záhvozdu včetně většiny dnešního frýdlantského výběžku. Míšeňský biskup dal na návrší postavit nejen kostel, ale především hrad, zvaný v dobové němčině Syden, odkud se vykonávala i světská správa území, osídleného tehdy ještě ve velké většině slovanským obyvatelstvem (předky dnešních Lužických Srbů). Po převzetí této části Záhvozdu českým králem Přemyslem Otakarem II. bylo založeno město Seidenberk (od roku 1945 Zawidów) a význam hradu upadal. Od roku 1278 náležel majitelům Frýdlantu. Kostel i hrad (pokud ještě existoval) byly zničeny při husitském tažení do Horní Lužice roku 1427. Později byla na troskách kostela postavena kaple, kterou koncem 19. století nahradil dnešní kostel. Jedná se o trojlodní novogotickou stavbu, provedenou ve formách severoněmecké cihlové gotiky. Roku 1895 si ho postavila zdejší katolická obec, v tehdejším Prusku menšinová. Po zničení luterského kostela po II. světové válce (viz heslo) a nucené obměně obyvatelstva při polském záboru je dnes jediným kostelem ve městě. Nástupcem někdejšího hradu se ve funkci správního střediska okolí stal velký panský dvůr, který se ve značně zchátralém stavu nachází několik set metrů východně od kostela. Jeho dnešní podoba pochází z 18.–19. století.
Ivan Grisa, dle informační tabule u kostela a http://de.wikipedia.org/wiki/Zawidów, 7.7. 2011
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Habartice
 Habartice
 Černousy
 kostel sv. Vavřince
 Ves
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Andělka
 Dolní Oldříš
 kostel sv. Anny
 Pohanské kameny
 kostel sv. Martina
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 kamenný most
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Heleny
 pomník Hanse Kudlicha
 sousoší Piety
 nová radnice
 solnice
 Bílá skála
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 panský dům
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 evangelický kostel
 nová synagoga
 Klingerova vila
 obchodní dům
 Císařův vzdor
 Reichenbašská věž
 Biblický dům
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Petra
 Mikulášská věž
 kostel sv. Mikuláše
 městské lázně
 Svatý Hrob
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Klingerovo mausoleum
 Smrk
Kontaktní informace
Parafia pod wezwaniem św. Józefa Robotnika
ul. Jana Pawla II 24
59-970 Zawidöw
Tel: +48 757 788 209
http://www.swjozefa-zawidow.legnica.opoka.org.pl/
parafia_zawidow@legnica.opoka.pl
Základní informace místa
ID místa: 10193
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama