Areál hospodářského dvora, úřední budovy a zdemolovaného zámku byl postaven roku 1793 hrabětem Filipem Josefem Clam-Gallasem. Zámek byl dále rozšířen roku 1808, po roce 1838 sloužil jen správním potřebám. Po roce 1945 ve správě státního statku, zámek zbořen 1984, ostatní budovy v havarijním stavu.
Hlavní obrázek místa
Pohled na dvůr od severu (z cesty od Habartic)
© Ivan Grisa 07/2011

Bývalý zámek v Černousích

Zámek s rozsáhlým hospodářským dvorem a úřední budovou nechal roku 1793 postavit snad na místě starší obdobné stavby hrabě Filip Josef Clam-Gallas jako sídlo správy severní části frýdlantského panství. Majitelé zde zřejmě pobývali jen krátkodobě a sporadicky, naposledy roku 1838. Od roku 1886 do II. světové války zde Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory pořádal chlapecké tábory. Po roce 1945 byl ve správě státního statku, která vedla k demolici zámku roku 1984 a zchátrání ostatních budov, které intenzivně pokračuje i po roce 1990. Ze zachovalých budov jsou nejpozoruhodnější dvě polygonální sýpky ve východním křídle.
Ivan Grisa, dle P. Šternová (ed.) a kol.: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, okres Liberec A - Le, NPÚ, územní odborné pracoviště v Liberci 2010, 12.6. 2011
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Černousy

Místa v okolí

 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Ves
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Andělka
 Pohanské kameny
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 kamenný most
 Dolní Oldříš
 kostel sv. Martina
 Frýdlantský vrch
 sousoší Piety
 nová radnice
 mariánský sloup
 solnice
 kostel sv. Heleny
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 Bílá skála
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Anny
 panský dům
 evangelický kostel
 Skalní hrad
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 městské lázně
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kostel sv. Jakuba
 Klingerovo mausoleum
Základní informace místa
ID místa: 10162
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama