Původní malý gotický hrad oválného tvaru postavený v první čtvrtině 14. století svídnicko-javorským knížetem Bernardem jako strážní hrad na důležité hraniční stezce. V 16. stol. přestaven na zámek, další velké úpravy proběhly v 18. století.
Hlavní obrázek místa
pohled na gotické jádro od západu
© iV 4. 5. 2007
Zříceninu hradu a později zámku Świecie najdete severně od stejnojmenné vsi nad korytem potoka Bruśnik (Schwertbach), asi 3 km jihovýchodně po hlavní silnici od Leśne. Silnice tvoří okolo hradu velký oblouk.
Ivka, 22.5. 2007
turistické

Nepřístupnost

Zřícenina hradu je v soukromých rukou a opravuje se. Je přístupná příležitostně podle přítomnosti majitele. Majitel je moc milý a i když je v areálu cedule s historií hradu i v češtině, povypráví ji sám včetně postupu a výhledu prací v polštině, popř v němčině. Vstupné je EUR 1,20/osobu. Prohlídka areálu je volná.

Jan Pospisil , 3.7. 2016

popis

Původní gotické jádro zaujímalo vrcholovou část rulového skaliska nad potokem a mělo tvar nepravidelného oválu, přizpůsobeného tvaru staveniště. Jeho delší osa je dlouhá 27 metrů a maximálně 11 metrů široká. Ovál tvoří téměř 2,5 metru silná zeď z rulových lomových kamenů. Vnitřek byl rozdělen na dvě části. V menší severozápadní – nejvíce chráněné části – byl obytný objekt se zarovnanými lícovými zdmi. Větší jihovýchodní část tvořilo malé nádvoří, do kterého se vstupovalo brankou z jihovýchodu v mírném oblouku kurtiny. K brance vedl mostek přes příkop. Téměř celé jádro obíhala parkánová hradba se střílnami. Je možné, že hradba chránila i níže položené podhradí. Při přestavbách v 16. a 18. století vyrostl zřejmě na místě bývalého předhradí nový pravoúhlý renesanční palác, ze kterého se dochovaly zbytky kleneb v přízemí. Do zámku byla začleněna i starší stavba kaple, pozůstatkem je hranolová věž s osmibokou nástavbou.…  číst dále

Ivka, 22.5. 2007

historie

Hrad byl postaven počátkem 14. století na popud svídnicko-javorského knížete Bernarda (zemřel v roce 1326). Náležel k obranným hradům tehdejšího kraje Kwisy a střežil cesty z Lužice do Slezska. V roce 1527 hrad zničil požár, po kterém byl opraven a přestavěn na renesanční zámek. Další stavební úpravy proběhly na začátku 18. století. Obě přestavby částečně poškodily gotické dispozice. V roce 1760 přestal zámek sloužit jako šlechtické sídlo a v roce 1827 znovu vyhořel, znovu opraven už nebyl. Mezi světovými válkami tady fungoval zájezdní hostinec. Od roku 1945 zámek chátrá. Současní majitelé už ale částečně (pod archeologickým dozorem) vyklidili suť a zeminu z trosek hradu a odstranili náletové dřeviny.

Ivka, 22.5. 2007

Půdorys místa


© J. Sawiński
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 panský dům
 Czocha
 Giebułtów
 kostel sv. Jakuba
 Bílá skála
 Zamczysko
 Gieraltówek
 Klingerova vila
 Klingerovo mausoleum
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 městské lázně
 kostel sv. Martina
 Gryf
 Dolní Oldříš
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Heleny
 Smrk
 pomník Hanse Kudlicha
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 kostel sv. Jošta
 Dolní Pertoltice
 Haslerův dům
 Podskale
 Frýdlantský vrch
 Ořešník
 Frýdlantský betlém
 zámecký okrsek
 sousoší Piety
 nová radnice
 mariánský sloup
 Frýdlant
 solnice
 Skalní hrad
Základní informace místa
ID místa: 5259
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama