Raně barokní kostel, vzniklý roku 1670 zřejmě přestavbou starší kaple nejasného zasvěcení a původu. Dnešní trojlaločný závěr pochází z roku 1717. Obklopen hřbitovem s několika pozoruhodnými náhrobky a kaplí vetknutou do jižní části jeho ohradní zdi.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011
Kostel stojí v centru obce u hlavní silnice, která Jindřichovicemi prochází od Horní Řasnice obloukem do Nového Města pod Smrkem. Autobusové spojení do obce existuje sporadicky jen v pracovních dnech, koncová dopravna trati Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem se nachází asi 300 m jihovýchodně od kostela. Do interiéru je možno nahlédnout při bohoslužbách, které se konají pravidelně o nedělích od 11.00.
Ivan Grisa, 19.6. 2011
historie

Kostel Nejsvětější Trojice v Jindřichovicích pod Smrkem

Původ Jindřichovic není spolehlivě objasněn. Starší literaturou tradované přenesení obce do dnešní polohy po husitském zničení původní osady, která se měla nacházet u zřícenin kostela sv. Jakuba (viz heslo) je v zásadním rozporu s archeologickými výzkumy, které v předpokládané poloze staršího osídlení nenalezly žádné jeho stopy. Jako pravděpodobnější se tak jeví, že Jindřichovice byly založeny jako údolní lánová ves již ve 13. století (podobně jako většina dalších ve východní části výběžku) a svatojakubský kostel sloužil jako poutní (neexistují totiž ani doklady o existenci hřbitova kolem něj). V samotných Jindřichovicích byla zřejmě ve II. polovině 15. století postavena kaple, která byla po konsolidaci poměrů ve II. polovině 17. století přestavěna na kostel. Ten je uváděn pod různými patrocinii (1665 sv. Barbora, 1670 sv. Jindřich), roku 1713 je poprvé doloženo dnešní zasvěcení. Tato situace není v podmínkách Frýdlantska, v 16.…  číst dále

Ivan Grisa, dle P. Šternová (ed.) a kol.: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, okres Liberec A - Le, NPÚ, územní odborné pracoviště v Liberci 2010, 19.6. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Jindřichovice pod Smrkem

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 panský dům
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Bílá skála
 městské lázně
 Gieraltówek
 evangelický kostel
 Klingerovo mausoleum
 Świecie
 Giebułtów
 kostel sv. Heleny
 Smrk
 kostel sv. Martina
 Czocha
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Dolní Oldříš
 Zamczysko
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 Ořešník
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Frýdlantský vrch
 Gryf
 Štolpišská silnice
 zámecký okrsek
 horská chata Smědava
 Frýdlant
 nová radnice
 sousoší Piety
 mariánský sloup
 solnice
 Jizera
 Holubník
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Černousy
 Habartice
 Skalní hrad
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Myslbekova 2
463 65 Nové Město pod Smrkem
Tel: 731 557 611
http://rkc-nmps.cz/www/
farar@rkc-nmps.cz
Základní informace místa
ID místa: 10177
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama