Raně barokní kostel, vzniklý roku 1670 zřejmě přestavbou starší kaple nejasného zasvěcení a původu. Dnešní trojlaločný závěr pochází z roku 1717. Obklopen hřbitovem s několika pozoruhodnými náhrobky a kaplí vetknutou do jižní části jeho ohradní zdi.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011
Kostel stojí v centru obce u hlavní silnice, která Jindřichovicemi prochází od Horní Řasnice obloukem do Nového Města pod Smrkem. Autobusové spojení do obce existuje sporadicky jen v pracovních dnech, koncová dopravna trati Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem se nachází asi 300 m jihovýchodně od kostela. Do interiéru je možno nahlédnout při bohoslužbách, které se konají pravidelně o nedělích od 11.00.
Ivan Grisa, 19.6. 2011
historie

Kostel Nejsvětější Trojice v Jindřichovicích pod Smrkem

Původ Jindřichovic není spolehlivě objasněn. Starší literaturou tradované přenesení obce do dnešní polohy po husitském zničení původní osady, která se měla nacházet u zřícenin kostela sv. Jakuba (viz heslo) je v zásadním rozporu s archeologickými výzkumy, které v předpokládané poloze staršího osídlení nenalezly žádné jeho stopy. Jako pravděpodobnější se tak jeví, že Jindřichovice byly založeny jako údolní lánová ves již ve 13. století (podobně jako většina dalších ve východní části výběžku) a svatojakubský kostel sloužil jako poutní (neexistují totiž ani doklady o existenci hřbitova kolem něj). V samotných Jindřichovicích byla zřejmě ve II. polovině 15. století postavena kaple, která byla po konsolidaci poměrů ve II. polovině 17. století přestavěna na kostel. Ten je uváděn pod různými patrocinii (1665 sv. Barbora, 1670 sv. Jindřich), roku 1713 je poprvé doloženo dnešní zasvěcení. Tato situace není v podmínkách Frýdlantska, v 16.…  číst dále

Ivan Grisa, dle P. Šternová (ed.) a kol.: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, okres Liberec A - Le, NPÚ, územní odborné pracoviště v Liberci 2010, 19.6. 2011

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Jindřichovice pod Smrkem

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 panský dům
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Bílá skála
 evangelický kostel
 Gieraltówek
 městské lázně
 Klingerovo mauzoleum
 Świecie
 Giebułtów
 kostel sv. Heleny
 Smrk
 kostel sv. Martina
 Czocha
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Dolní Oldříš
 Zamczysko
 Paličník
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 Ořešník
 kostel sv. Jošta
 Dolní Pertoltice
 Velký Štolpich
 Frýdlantský vrch
 Haslerův dům
 Gryf
 zámecký okrsek
 Frýdlantský betlém
 horská chata Smědava
 Frýdlant
 nová radnice
 sousoší Piety
 solnice
 mariánský sloup
 Štolpišská silnice
 Loupežnická jeskyně
 Jizera
 Na Čihadle
 Holubník
 Rašeliniště Jizery
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Černousy
 Habartice
 Skalní hrad
 Rašeliniště Jizerky
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Myslbekova 2
463 65 Nové Město pod Smrkem
Tel: 731 557 611
http://rkc-nmps.cz/www/
farar@rkc-nmps.cz
Základní informace místa
ID místa: 10177
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama