Barokní zámek postavený rodem von Üchtritz v letech 1661–65, přestavěný před r. 1760. Obdélná třípodlažní budova s výrazným východním rizalitem je dnes nevyužita, v havarijním stavu.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí
© Jakub Jánošík, 03/2009
Zámek se nachází v severní části obce, poblíž silnice č. 360 ze Świecie.
Zany, 24.8. 2010
historie

Ves Giebułtów je uváděna od 14. století. V letech 1661–65 postavil majitel panství Christopf von Üchtritz na severním okraji vsi nevelký barokní zámek. Po polovině 18. století byl zámek přestavěn, jak dokládá letopočet 1760 na portálu, další úpravy následovaly v 19. i 20. století. Od posledních oprav roku 1963 zámek chátrá a pomalu se mění v ruinu – budova je v havarijním stavu, krovy (zejména ve střední části) jsou zhroucené, klenby v místnostech jsou propadlé. Zámek provedený italskými řemeslníky představuje jednu z prvních realizací nového barokního slohu ve Slezsku. Jde o obdélnou třípodlažní budovu orientovanou ve směru sever-jih s výrazným rizalitem vysunutým před střed východního průčelí. Osy průčelí jsou zvýrazněny pilastry. Sklepy jsou zaklenuty valenými klenbami s lunetami, přízemí dominuje velká střední síň. Zámek byl obklopen hospodářským dvorem a parkem.

Zany, 24.8. 2010

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Świecie
 Zamczysko
 Czocha
 kostel sv. Jakuba
 Gryf
 Gieraltówek
 panský dům
 Bílá skála
 Klingerovo mauzoleum
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 městské lázně
 evangelický kostel
 Smrk
 kostel sv. Martina
 Paličník
 Dolní Oldříš
 Podskale
 pomník Hanse Kudlicha
 Obří sud
 kostel sv. Heleny
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Rašeliniště Jizery
 Ořešník
 Velký Štolpich
Základní informace místa
ID místa: 3769
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama