Rozlehlá budova s hrázděným patrem pochází zřejmě ze 17. století, dnešní podobu jí dala přestavba na přelomu 18. a 19. století a oprava koncem 20. stol. Ve II. polovině 17. století zde vykonával kovářské řemeslo Andreas Stelzig, vůdčí postava snah o zlepšení podmínek rolníků na frýdlantském panství.
Hlavní obrázek místa
Kovárna od severozápadu
© Ivan Grisa 07/2011
Kovárna v Dolní Řasnici se nachází přibližně ve středu dlouhé přípotoční obce nad křižovatkou, na níž se dělí komunikace III. třídy od silnice II/290 (Frýdlant - Nové Město pod Smrkem) do směrů na Krásný Les a na Horní Řasnici. Od železniční zastávky Řasnice zastávka (trať Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem) je to sem asi kilometr severně. Kovárna je příležitostně přístupná po domluvě s majitelem (viz kontakt). Exposice poskytuje informace o Andreasi Stelzigovi i venkovském životě v 17.–20. století.
Ivan Grisa, 3.7. 2011
historie

Kovárna v Dolní Řasnici

Kovárna je na pravém břehu Řasnice v dnešní Dolní Řasnici (do roku 1945 Rückersdorf) doložena od 17. století, v jehož II. polovině zde působil její nejslavnější majitel, vůdce rolnických bouří na Frýdlantsku, Andreas Stelzig. Snad již v té době se jednalo o rozlehlý obdélný objekt s hrázděným patrem a bedněnými štíty. Současnou podobu mu dala přestavba na přelomu 18. a 19. století a vzorně provedená oprava na konci 20. století. Spolu se sousední rychtou (viz heslo) tvoří základ budovaného skansenu jizerského podhůří.

Ivan Grisa, dle P. Šternová (ed.) a kol.: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, okres Liberec A - Le, NPÚ, územní odborné pracoviště v Liberci 2010, 3.7. 2011

Další texty historie
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Dolní Řasnice

Místa v okolí

 kostel sv. Heleny
 evangelický kostel
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 městské lázně
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 Obří sud
 Bílá skála
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kostel sv. Martina
 Klingerovo mausoleum
 Frýdlantský vrch
 zámecký okrsek
 panský dům
 nová radnice
 sousoší Piety
 kostel sv. Jakuba
 Frýdlant
 mariánský sloup
 solnice
 Dolní Oldříš
 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 Gieraltówek
 Ořešník
 Skalní hrad
 Smrk
 Świecie
 Černousy
 Štolpišská silnice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Josefa
 Pohanské kameny
 Habartice
 kostel sv. Anny
 Habartice
 Holubník
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Vavřince
 Giebułtów
 Ves
 Czocha
 horská chata Smědava
 Andělka
 Jizera
 kostel sv. Anny
 Nová Louka
 kostel sv. Mikuláše
 Vysoký
 Melzerův pomník
 vodní nádrž Fojtka
 Zamczysko
 Curia Vítkov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 silniční most
 mariánský sloup
Kontaktní informace
Statek Český svět
Dolní Řasnice 29
464 01 Frýdlant v Čechách
Tel: 603 903 238
http://www.ceskysvet.info/
ceskysvet@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10274
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama