zámecký pivovar Frýdlant

vrchnostenský pivovar, Clam - Gallasův zámecký pivovar
Pivovar byl postaven při frýdlantském hradu přibl. r. 1558. Ve 30. l. 20. stol. nechali Clam-Gallasové pivovar nákladně rozšířit. R. 1948 byl pivovar znárodněn a r. 1949 byl uzavřen. Od r. 2004 sloužil za sklad zeleniny. R. 2011 koupen Markem Vávrou, po rekonstrukci r. 2012 bude obnoven jeho provoz.
Hlavní obrázek místa
Pivovar od západu
© Ivan Grisa 07/2011

Zámecký pivovar Frýdlant

Zámecký pivovar Frýdlant se může pochlubit řadou ocenění na pivních soutěžích. Vaří se zde několik základních druhů piv, převážně ležáky. Nejznámější je značka Albrecht, prosazují se i speciální piva typu "ale". Pivnice bývá otevřena od 14 hodin, o víkendech od 12 hodin, do cca 22. hodiny. Určitě lze doporučit k návštěvě..
Daniel Šmidrkal , 16.12. 2017
popis

Pivovar je v rekonstrukci (r. 2012). Plánuje se nejen obnovení provozu pivovaru, ale bude zde otevřena i středověká restaurace, muzeum frýdlantského pivovarnictví a kongresové centrum.

27.1. 2012

historie

Historie pivovaru

Pivovar byl postaven při frýdlantském hradu přibližně r. 1558 na žádost krále Ferdinanda I., když bylo panství po vymření Biebersteinů v královské správě. V l. 1558-1621 bylo frýdlantské panství v majetku rodu Redernů, kteří přebudovali hrad na renesanční zámek. V l. 1622-1634 byl majitelem panství Albrecht z Valdštejna. R. 1634 získali od císaře frýdlantské panství Gallasové; od roku 1757 Clam-Gallasové. Ti nechali ve 30. l. 20. stol. pivovar nákladně upravit a modernizovat – byla postavena nová sladovna s pivovarskou věží a také byla vybudována železobetonová spilka (kvasný sklep). Pivo z frýdlantského pivovaru bývalo vyhlášené v širokém okolí. R. 1948 byl pivovar znárodněn (neboli zestátněn) a byl zařazen pod národní podnik Severočeské pivovary. Již r. 1949 byl provoz ve zdejším pivovaru zastaven a pivovar byl od té doby uzavřen. Od r. 2004 sloužil areál pro uskladnění zeleniny a zrajících sýrů. R. 2011 koupil…  číst dále

čerpáno zejména z http://www.frydlantsko.cz a http://www.pivovary.info, 27.1. 2012

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Frýdlant

Místa v okolí

 zámecký okrsek
 Frýdlant
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Anny
 Skalní hrad
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 kostel sv. Heleny
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Pohanské kameny
 Obří sud
 Vysoký
 Ořešník
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 vodní nádrž Fojtka
 Curia Vítkov
 Černousy
 Štolpišská silnice
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerova vila
 městské lázně
 Holubník
 kostel sv. Martina
 Dolní Oldříš
 Andělka
 Habartice
 kostel sv. Anny
 Habartice
 Klingerovo mausoleum
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Melzerův pomník
 Nová Louka
 Ves
 Bílá skála
 Jezdec
 panský dům
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 Smrk
 fara
 kostel sv. Antonína
 Scholzeho mlýn
 Královka
 Gieraltówek
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Liberecká výšina
 Jizera
 kostel sv. Mikuláše
 Haléřova tvrz
 horská chata Smědava
 Hamrštejn
 Świecie
 vodopády Jedlové
 Protržená přehrada
 Raimund
Základní informace místa
ID místa: 10281
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama