zámecký pivovar Frýdlant

vrchnostenský pivovar, Clam - Gallasův zámecký pivovar
Pivovar byl postaven při frýdlantském hradu přibl. r. 1558. Ve 30. l. 20. stol. nechali Clam-Gallasové pivovar nákladně rozšířit. R. 1948 byl pivovar znárodněn a r. 1949 byl uzavřen. Od r. 2004 sloužil za sklad zeleniny. R. 2011 koupen Markem Vávrou, po rekonstrukci r. 2012 bude obnoven jeho provoz.
Hlavní obrázek místa
Pivovar od západu
© Ivan Grisa 07/2011

Zámecký pivovar Frýdlant

Zámecký pivovar Frýdlant se může pochlubit řadou ocenění na pivních soutěžích. Vaří se zde několik základních druhů piv, převážně ležáky. Nejznámější je značka Albrecht, prosazují se i speciální piva typu "ale". Pivnice bývá otevřena od 14 hodin, o víkendech od 12 hodin, do cca 22. hodiny. Určitě lze doporučit k návštěvě..
Daniel Šmidrkal , 16.12. 2017
popis

Pivovar je v rekonstrukci (r. 2012). Plánuje se nejen obnovení provozu pivovaru, ale bude zde otevřena i středověká restaurace, muzeum frýdlantského pivovarnictví a kongresové centrum.

27.1. 2012

historie

Historie pivovaru

Pivovar byl postaven při frýdlantském hradu přibližně r. 1558 na žádost krále Ferdinanda I., když bylo panství po vymření Biebersteinů v královské správě. V l. 1558-1621 bylo frýdlantské panství v majetku rodu Redernů, kteří přebudovali hrad na renesanční zámek. V l. 1622-1634 byl majitelem panství Albrecht z Valdštejna. R. 1634 získali od císaře frýdlantské panství Gallasové; od roku 1757 Clam-Gallasové. Ti nechali ve 30. l. 20. stol. pivovar nákladně upravit a modernizovat – byla postavena nová sladovna s pivovarskou věží a také byla vybudována železobetonová spilka (kvasný sklep). Pivo z frýdlantského pivovaru bývalo vyhlášené v širokém okolí. R. 1948 byl pivovar znárodněn (neboli zestátněn) a byl zařazen pod národní podnik Severočeské pivovary. Již r. 1949 byl provoz ve zdejším pivovaru zastaven a pivovar byl od té doby uzavřen. Od r. 2004 sloužil areál pro uskladnění zeleniny a zrajících sýrů. R. 2011 koupil…  číst dále

čerpáno zejména z http://www.frydlantsko.cz a http://www.pivovary.info, 27.1. 2012

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Frýdlant

Místa v okolí

 zámecký okrsek
 Frýdlant
 mariánský sloup
 Frýdlantský betlém
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Anny
 Skalní hrad
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 kostel sv. Heleny
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Lázně Libverda
 Pohanské kameny
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Vysoký
 Ořešník
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 vodní nádrž Fojtka
 Curia Vítkov
 Loučná
 Černousy
 Velký Štolpich
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerova vila
 městské lázně
 Holubník
 kostel sv. Martina
 Dolní Oldříš
 Andělka
 kostel sv. Anny
 Habartice
 Habartice
 Klingerovo mauzoleum
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Melzerův pomník
 Nová Louka
 Ves
 Štolpišská silnice
 Bílá skála
 Jezdec
 Kristiánov
 Paličník
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 panský dům
 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 Na Čihadle
 Smrk
 fara
 Scholzeho mlýn
 Královka
 Gieraltówek
 ZOO Liberec
 Liberecká výšina
 Lidové sady
 Jizera
 kostel sv. Mikuláše
 Haléřova tvrz
 horská chata Smědava
 Hamrštejn
 Świecie
 vodopády Jedlové
 Protržená přehrada
 Raimund
Základní informace místa
ID místa: 10281
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama