Betonový most byl postaven začátkem 20. stol. na místě původního dřevěného mostu. Někdy v 18. stol. byla na původní most umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, při stavbě dnešního mostu byla přemístěna na levobřežní zábradelní zídku. Most a jeho okolí značně utrpěly při povodních v srpnu 2010.
Hlavní obrázek místa
Most od západu, v pozadí bývalý pivovar
© Ivan Grisa 07/2011

Most přes Smědou se sochou sv. Jana Nepomuckého ve Frýdlantě

Dřevěný most přes Smědou na cestě do Raspenavy byl postaven nejpozději za vlády Albrechta z Valdštejna, kdy se začalo rozvíjet raspenavské železářství. Jeho význam stoupl po založení zámecké zahrady v levobřežním oblouku Smědé v 18. století (dnes zdevastovaný areál bývalého autocampu). I tato skutečnost hrála zřejmě roli v osazení sochy čerstvého zemského patrona, který měl navíc ochranu mostů ve svém portfoliu. Socha je tradičním zobrazením Jana Nepomuckého, zřejmě z produkce některého lokálního sochaře, vytvořená kolem poloviny 18. století. Most přestával stačit potřebám dopravy, jeho konstrukci také často poškozovaly povodně. Zřejmě počátkem 20. století byl nahrazen trojpolovým trámovým železobetonovým mostem, na jehož východní levobřežní zábradelní zídku byla přenesena socha světce. Oba pilíře mostu byly sanovány na přelomu 20. a 21. století. Objekt včetně sochy byl těžce zasažen povodní v srpnu 2010, přesto dále slouží svému účelu.
Ivan Grisa, dle P. Šternová (ed.) a kol.: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, okres Liberec A - Le, NPÚ, územní odborné pracoviště v Liberci 2010, 3.7. 2011
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Frýdlant

Místa v okolí

 Frýdlant
 zámecký okrsek
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Anny
 Skalní hrad
 Sommerův kříž
 kamenný most
 dům č. p. 48
 kostel sv. Heleny
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Pohanské kameny
 Obří sud
 Vysoký
 Ořešník
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
 evangelický kostel
 Curia Vítkov
 Černousy
 Štolpišská silnice
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerova vila
 městské lázně
 Holubník
 kostel sv. Martina
 Dolní Oldříš
 Andělka
 Habartice
 kostel sv. Anny
 Klingerovo mausoleum
 Habartice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Melzerův pomník
 Nová Louka
 Ves
 Bílá skála
 Jezdec
 panský dům
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 Smrk
 fara
 kostel sv. Antonína
 Scholzeho mlýn
 Královka
 Gieraltówek
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Liberecká výšina
 Jizera
 kostel sv. Mikuláše
 Haléřova tvrz
 horská chata Smědava
 Hamrštejn
 Świecie
 vodopády Jedlové
 Protržená přehrada
 Raimund
Základní informace místa
ID místa: 10278
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama