Betonový most byl postaven začátkem 20. stol. na místě původního dřevěného mostu. Někdy v 18. stol. byla na původní most umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, při stavbě dnešního mostu byla přemístěna na levobřežní zábradelní zídku. Most a jeho okolí značně utrpěly při povodních v srpnu 2010.
Hlavní obrázek místa
Most od západu, v pozadí bývalý pivovar
© Ivan Grisa 07/2011

Most přes Smědou se sochou sv. Jana Nepomuckého ve Frýdlantě

Dřevěný most přes Smědou na cestě do Raspenavy byl postaven nejpozději za vlády Albrechta z Valdštejna, kdy se začalo rozvíjet raspenavské železářství. Jeho význam stoupl po založení zámecké zahrady v levobřežním oblouku Smědé v 18. století (dnes zdevastovaný areál bývalého autocampu). I tato skutečnost hrála zřejmě roli v osazení sochy čerstvého zemského patrona, který měl navíc ochranu mostů ve svém portfoliu. Socha je tradičním zobrazením Jana Nepomuckého, zřejmě z produkce některého lokálního sochaře, vytvořená kolem poloviny 18. století. Most přestával stačit potřebám dopravy, jeho konstrukci také často poškozovaly povodně. Zřejmě počátkem 20. století byl nahrazen trojpolovým trámovým železobetonovým mostem, na jehož východní levobřežní zábradelní zídku byla přenesena socha světce. Oba pilíře mostu byly sanovány na přelomu 20. a 21. století. Objekt včetně sochy byl těžce zasažen povodní v srpnu 2010, přesto dále slouží svému účelu.
Ivan Grisa, dle P. Šternová (ed.) a kol.: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, okres Liberec A - Le, NPÚ, územní odborné pracoviště v Liberci 2010, 3.7. 2011
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Frýdlant

Místa v okolí

 Frýdlant
 zámecký okrsek
 mariánský sloup
 Frýdlantský betlém
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Anny
 Skalní hrad
 Sommerův kříž
 kamenný most
 dům č. p. 48
 kostel sv. Heleny
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Lázně Libverda
 Pohanské kameny
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Vysoký
 Ořešník
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
 evangelický kostel
 Curia Vítkov
 Loučná
 Černousy
 Velký Štolpich
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerova vila
 městské lázně
 Holubník
 kostel sv. Martina
 Dolní Oldříš
 Andělka
 Habartice
 kostel sv. Anny
 Klingerovo mauzoleum
 Habartice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Melzerův pomník
 Nová Louka
 Štolpišská silnice
 Ves
 Bílá skála
 Jezdec
 Paličník
 Kristiánov
 panský dům
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 Na Čihadle
 Smrk
 fara
 Scholzeho mlýn
 Královka
 Gieraltówek
 ZOO Liberec
 Liberecká výšina
 Lidové sady
 Jizera
 kostel sv. Mikuláše
 Haléřova tvrz
 horská chata Smědava
 Hamrštejn
 Świecie
 vodopády Jedlové
 Protržená přehrada
 Raimund
Základní informace místa
ID místa: 10278
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama