Z původního středověkého venkovského kostela místně obvyklého typu se dochovaly spodní partie zdí presbytáře, východní části lodi a sakristie. Roku 1737 byl nákladem hraběte Filipa Josefa von Gallas prodloužen k západu, zvýšen a opatřen novou věží. Po roce 1945 zchátral.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 07/2011
Kostel se nachází na styku dolní a horní části Pertoltic, východně od silnice I/13 k hraničnímu přechodu Habartice/Zawidów. Autobusová doprava do obce funguje i o víkendech. Kostel je přístupný při bohoslužbách, které se konají o lichých nedělích od 14.00.
Ivan Grisa, 20.6. 2011
historie

Kostel svatého Jošta v Dolních Pertolticích

I v Pertolticích se přes odlišnou majetkovou situaci (viz heslo o místní tvrzi) prosadil zřejmě koncem 13. století místně obvyklý typ kostelíka s téměř čtvercovou lodí, hranolovým odsazeným presbytářem a nízkou sakristií na jeho severním boku. Roku 1737 byl na podnět hraběte Filipa Josefa von Gallas výrazně přestavěn ve strohých rustikálně barokních formách, snad za účasti pražského stavitele Jakoba Schöbela. Kostel byl prodloužen k západu, presbytář a loď byly výškově sjednoceny, opatřeny novými okny a zakryty stropem. V ose západního průčelí byla vztyčena hranolová věž a kostel byl nově zařízen. Stavba prošla nevýraznými úpravami v 19. století, po roce 1945 zchátrala. Obklopuje ji bývalý hřbitov s kamennou ohradní zdí.

Ivan Grisa, dle Kracíková - Balling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Unicornis 2003, 20.6. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Lucie Kracíková, Vojtěch Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 12, Společnost přátel starožitností a Unicornis, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Dolní Pertoltice

Místa v okolí

 Dolní Pertoltice
 Haslerův dům
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 kamenný most
 Černousy
 Pohanské kameny
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Oldříš
 Ves
 kostel sv. Martina
 Andělka
 kostel sv. Anny
 sousoší Piety
 nová radnice
 kostel sv. Heleny
 solnice
 mariánský sloup
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 Bílá skála
 kostel sv. Anny
 Heřmanická rozhledna
 panský dům
 evangelický kostel
 Skalní hrad
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Obří sud
 Lázně Libverda
 městské lázně
 Lázně Libverda
 kostel sv. Jakuba
 Vysoký
 Klingerovo mausoleum
 Świecie
 Ořešník
 Curia Vítkov
 Gieraltówek
 Štolpišská silnice
 Smrk
 Scholzeho mlýn
 fara
 Grabštejn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Frýdlant
Děkanská 85
464 01 Frýdlant
Tel: 482 312 202; 604 959 823
http://www.fara-frydlant.wz.cz/
fara-frydlant@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10186
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama