
Hrad zbudovaný na počátku 14. století na vysokém žulovém ostrohu nad levým břehem řeky Kwisy stojí dnes nad vodním dílem Leśnianské přehrady. Na jihu je ostrožna oddělena mohutným příkopem, na ostatních stranách spadají prudké svahy k řece. Předhradí na jihu za příkopem obcházela přístupová komunikace ze západu. Původní hrad, uzavřený v novější zástavbě, prozrazuje hlavně mohutný válcový bergfrit. Ten je přiložený zevnitř k na jihu zesílené štítové zdi v pravoúhlém jihozápadním nároží – mohl tak kontrolovat předpolí s příjezdovou cestou, šíjový příkop s mostem i bránu v západní hradbě. Dnes je ukončen dvojitou kopulovitou helmicí a obklopují ho třípodlažní budovy z poloviny 17. století s novorenesančními štíty. Hrad byl původně jednodílné dispozice ve tvaru obdélníka, palác stál v severní části staveniště a podle tloušťky zdí šlo o velkou věžovitou stavbu kosodélníkového půdorysu cca 15x20 metrů. Později byl značně… číst dále
Snad už ke konci 13. století na místě dnešního hradu stávala tvrz založená Václavem II. k ochraně severních hranic Čech. Když se v roce 1316 oženil Jindřich (Henryk) Javorský s Anežkou (dcerou Václava II. a Elišky Rejčky), dostalo se mu do držení jako věno také území kolem řeky Kwisy. Někdy po tomto roce začal Jindřich Javorský se stavbou hradu a své území dokázal uhájit i proti mocnému českému králi Janu Lucemburskému. V roce 1350 uzavřel Bolek II. Svídnický dohodu o dědictví s českým králem a římským císařem Karlem IV, kterou v roce 1353 potvrdil sňatek Karla IV. a Bolkovy neteře Anny Svídnické-Javorské (jediné dědičky těchto dvou větví rodu Piastovců). A tak se území stalo opět součástí zemí Koruny České, a to až do 18. století, kdy Slezsko za vlády Marie Terezie získalo Prusko. Hrad se po připojení k Čechám dostal do držení rodů Dohnau (Donínů) a Döbschützů. Za husitských válek byl hrad obsazen husity… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.