Stáří kostela v obci, poprvé připomínané roku 1381, je nejasné. Technika stavby zdí lodi vede k domněnce o jejím vzniku na přelomu 13. a 14. století. Současný vzhled výsledkem přestavby cca 200 let poté, presbytář a sakristie z 18. století.
Hlavní obrázek místa
Kostelní areál od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011
Dolní Oldříš (součást obce Bulovka) se nachází v jednom z nejsevernějších výběžků Frýdlantska, z hlediska ostatních jeho částí "za kopcem". Příjezd je sem možný po jediné silnici III. třídy (v Arnolticích z I/13), která končí na dolním konci vsi. Kostel se nachází zhruba v horní třetině Oldříše na výšině nad touto komunikací. Autobusové spojení funguje jen ve všedních dnech, o víkendech je nutné sem dojít z Bulovky nebo od vlaku v Horní Řasnici (po cyklostezce 3006 nad Oldříš, poté po zmíněné silnici). Kostel je přístupný jen při bohoslužbách, které se konají po domluvě na svátek jeho patrona (11. listopadu). Informace na přiloženém kontaktu.
Ivan Grisa, 12.6. 2011
historie

Kostel svatého Martina v Dolní Oldříši

Existence Dolní Oldříše (Niederullersdof) je doložena k roku 1381. Jedná se o kolonizační ves, protaženou podél horního toku Oldříšského potoka, který odtéká na sever do Horní Lužice (její dnes polské části), vzniklou zřejmě koncem 13. století. Kostel je poprvé písemně doložen až roku 1495 (stránky frýdlantského děkanství uvádějí zápis míšeňského biskupství 1346), stavební technika zdí lodi (užití jen lomového či sbíraného kamene bez zesílení nároží tesanými kvádry, velmi hrubá vápenná malta s kusy vápna a písku z drcené žuly) dává předpoklad k datování jejího vzniku na přelomu 13. a 14. století. K velké přestavbě kostela došlo na přelomu 15. a 16. století (krov nad lodí je z dřeva stromů, smýcených v zimě 1501/02), několikrát byl upravován během 17. a 18. století, ze kdy zřejmě pochází segmentově zakončený presbytář, současná podoba vítězného oblouku, sakristie a severní předsíň. Západní část kostela je částečně…  číst dále

Ivan Grisa, dle Kracíková - Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, UNICORNIS Praha 2003, 12.6. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Lucie Kracíková, Vojtěch Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 12, Společnost přátel starožitností a Unicornis, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Dolní Oldřiš

Místa v okolí

 Dolní Oldříš
 Bílá skála
 panský dům
 kostel sv. Jošta
 Dolní Pertoltice
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Haslerův dům
 kostel sv. Josefa
 Sommerův kříž
 Habartice
 kostel sv. Heleny
 Habartice
 Černousy
 kostel sv. Vavřince
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Jakuba
 Świecie
 Ves
 Klingerova vila
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 Pohanské kameny
 Frýdlantský betlém
 městské lázně
 sousoší Piety
 nová radnice
 solnice
 mariánský sloup
 zámecký okrsek
 Czocha
 Loučná
 Frýdlant
 Andělka
 Klingerovo mauzoleum
 kostel sv. Anny
 Gieraltówek
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Zamczysko
 Giebułtów
 kostel Všech svatých
 Loupežnická jeskyně
 kostel sv. Anny
 Smrk
 Skalní hrad
 Heřmanická rozhledna
 Paličník
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Frýdlant
Děkanská 85
464 01 Frýdlant
Tel: 482 312 202; 604 959 823
http://www.fara-frydlant.wz.cz/
fara-frydlant@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10158
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama