Stáří kostela v obci, poprvé připomínané roku 1381, je nejasné. Technika stavby zdí lodi vede k domněnce o jejím vzniku na přelomu 13. a 14. století. Současný vzhled výsledkem přestavby cca 200 let poté, presbytář a sakristie z 18. století.
Hlavní obrázek místa
Kostelní areál od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011
Dolní Oldříš (součást obce Bulovka) se nachází v jednom z nejsevernějších výběžků Frýdlantska, z hlediska ostatních jeho částí "za kopcem". Příjezd je sem možný po jediné silnici III. třídy (v Arnolticích z I/13), která končí na dolním konci vsi. Kostel se nachází zhruba v horní třetině Oldříše na výšině nad touto komunikací. Autobusové spojení funguje jen ve všedních dnech, o víkendech je nutné sem dojít z Bulovky nebo od vlaku v Horní Řasnici (po cyklostezce 3006 nad Oldříš, poté po zmíněné silnici). Kostel je přístupný jen při bohoslužbách, které se konají po domluvě na svátek jeho patrona (11. listopadu). Informace na přiloženém kontaktu.
Ivan Grisa, 12.6. 2011
historie

Kostel svatého Martina v Dolní Oldříši

Existence Dolní Oldříše (Niederullersdof) je doložena k roku 1381. Jedná se o kolonizační ves, protaženou podél horního toku Oldříšského potoka, který odtéká na sever do Horní Lužice (její dnes polské části), vzniklou zřejmě koncem 13. století. Kostel je poprvé písemně doložen až roku 1495 (stránky frýdlantského děkanství uvádějí zápis míšeňského biskupství 1346), stavební technika zdí lodi (užití jen lomového či sbíraného kamene bez zesílení nároží tesanými kvádry, velmi hrubá vápenná malta s kusy vápna a písku z drcené žuly) dává předpoklad k datování jejího vzniku na přelomu 13. a 14. století. K velké přestavbě kostela došlo na přelomu 15. a 16. století (krov nad lodí je z dřeva stromů, smýcených v zimě 1501/02), několikrát byl upravován během 17. a 18. století, ze kdy zřejmě pochází segmentově zakončený presbytář, současná podoba vítězného oblouku, sakristie a severní předsíň. Západní část kostela je částečně…  číst dále

Ivan Grisa, dle Kracíková - Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, UNICORNIS Praha 2003, 12.6. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Lucie Kracíková, Vojtěch Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 12, Společnost přátel starožitností a Unicornis, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Dolní Oldřiš

Místa v okolí

 Dolní Oldříš
 Bílá skála
 panský dům
 kostel sv. Jošta
 Dolní Pertoltice
 kamenný most
 Haslerův dům
 dům č. p. 48
 kostel sv. Josefa
 Sommerův kříž
 Habartice
 kostel sv. Heleny
 Habartice
 Černousy
 kostel sv. Vavřince
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Jakuba
 Świecie
 Ves
 Klingerova vila
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 Pohanské kameny
 městské lázně
 sousoší Piety
 nová radnice
 solnice
 mariánský sloup
 zámecký okrsek
 Czocha
 Frýdlant
 Andělka
 Klingerovo mausoleum
 kostel sv. Anny
 Gieraltówek
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Zamczysko
 kostel Všech svatých
 Giebułtów
 kostel sv. Anny
 Skalní hrad
 Smrk
 Heřmanická rozhledna
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Frýdlant
Děkanská 85
464 01 Frýdlant
Tel: 482 312 202; 604 959 823
http://www.fara-frydlant.wz.cz/
fara-frydlant@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10158
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama