Okrouhlé tvrziště, obklopené rybníčkem (příkopem) v dolní části vsi sloužilo v 15.–17. století jako sídlo zdejší drobné šlechty (manů frýdlantských pánů). Po jeho zániku převzal jeho funkci nedaleký poplužní dvůr.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč, 03/2008
Tvrziště i bývalý panský dvůr se nacházejí severně od silnice od Bulovky těsně před jejím dnes slepým koncem na česko-polské hranici. Nenechte se ovlivnit zmatečně uváděnou polohou tvrziště na mapách firmy Shocart na serveru http://www.mapy.cz/, které bývalou tvrz situují ke zdejšímu kostelu.
Ivan Grisa, 17.6. 2011
historie

Tvrz v Dolní Oldříši

Dolní Oldříš (Niederullersdorf) byla nejméně od 15. do 17. století manským statkem frýdlantského panství. V letech 1501–1629 je zde doložen rod Eberhardů. Při převodu manství na Adama von Radewitz téhož roku je tvrz popsána jako budova s pěknými světnicemi, dlážděnou kuchyní, mnoha pěknými pokoji, komorami a dobrými sklepy, obklopená tekoucí vodou. Vzhledem k rozsahu zachovaného tvrziště, kterým je okrouhlý ostrůvek v nevelkém rybníce, může takový popis znamenat prakticky jen existenci věžovité budovy o několika podlažích. Tomu by napovídala i informace o osazení tvrze vížkou se silným hodinovým strojem a pěkným zvonem. Oldříšská tvrz byla těžce poškozena za třicetileté války, počátkem 70. let 17. století navíc vyhořela. Funkci manského sídla převzal dvůr, který dodnes stojí východně od tvrziště. Roku 1690 završili frýdlantští Gallasové likvidaci manské soustavy výkupem všech lenních statků, což způsobilo, že původní tvrz zůstala opuštěna…  číst dále

Ivan Grisa, dle Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, Argo 1998, 12.6. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Bulovka

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Bílá skála
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jošta
 Dolní Pertoltice
 Habartice
 Haslerův dům
 Habartice
 kamenný most
 dům č. p. 48
 panský dům
 Černousy
 Sommerův kříž
 kostel sv. Heleny
 kostel sv. Vavřince
 Ves
 Frýdlantský vrch
 Pohanské kameny
 Świecie
 kostel sv. Jakuba
 Klingerova vila
 evangelický kostel
 Andělka
 sousoší Piety
 nová radnice
 mariánský sloup
 solnice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 zámecký okrsek
 městské lázně
 Czocha
 Frýdlant
 Klingerovo mausoleum
 kostel Všech svatých
 Gieraltówek
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Zamczysko
 Giebułtów
 kostel sv. Anny
 Heřmanická rozhledna
 Smrk
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 9317
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama