Původně gotický kostel se poprvé písemně připomíná až v polovině 15. století, je ale zřejmě současný s obdobnými stavbami v dnešním výběžku (2. polovina 13. století). Na přelomu 15. a 16. století získal věž, barokně upraven v 18. století, 1862 byla havarovaná klenba lodi nahrazena rákosovým stropem.
Hlavní obrázek místa
Kostel od západu
© Ivan Grisa 07/2011
Kostel se nachází ve středu obce, nad silnicí do Srbské. Autobusové spojení funguje jen v pracovních dnech, nejbližší železniční zastávka Horní Řasnice (trať Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem) se nachází asi kilometr jižně. V kostele se nekonají pravidelné bohoslužby, takže přístupnost jeho interieru je sporadická.
Ivan Grisa, 19.6. 2011
historie

Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie v Horní Řasnici

Kostel v Horní Řasnici se i přes poměrně pozdní první písemnou zmínku řadí velmi pravděpodobně k ostatním obdobným stavbám v celém dnešním výběžku: malým kostelíkům s téměř čtvercovou lodí a výškově i šířkově odsazeným hranolovým presbytářem, k jehož severnímu boku přiléhá nízká sakristie. Jeho stavbu tak lze datovat do II. poloviny 13. století či na počátek následujícího věku. Jistou anomálií, danou konfigurací terénu, je severovýchodní orientace presbytáře. Stavbu věže je možno dát do souvislosti se zmínkami o řasnickém zvonu ve II. polovině 15. století, její horní část a schodišťový přístavek je stejně jako současný tvar oken a fasády výsledkem barokní přestavby v 18. století. Roku 1862 bylo nutno snést havarijní klenbu v lodi a nahradit ji plochým stropem, omítaným na rákos. Po roce 1945 kostel s celou obcí výrazně zchátral. Tento stav trvá dosud, neslouží se zde ani mše.

Ivan Grisa, dle Kracíková - Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, UNICORNIS Praha 2003, 17.6. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Lucie Kracíková, Vojtěch Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 12, Společnost přátel starožitností a Unicornis, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Horní Řasnice

Místa v okolí

 Bílá skála
 panský dům
 Klingerova vila
 evangelický kostel
 kostel sv. Heleny
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 městské lázně
 kostel sv. Martina
 Klingerovo mausoleum
 Dolní Oldříš
 Gieraltówek
 Świecie
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Obří sud
 Sommerův kříž
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kostel sv. Jošta
 Dolní Pertoltice
 Haslerův dům
 Frýdlantský vrch
 zámecký okrsek
 Smrk
 sousoší Piety
 nová radnice
 mariánský sloup
 Frýdlant
 solnice
 Giebułtów
 Czocha
 Ořešník
 Černousy
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Habartice
 Zamczysko
 Štolpišská silnice
 Skalní hrad
 Pohanské kameny
 kostel Všech svatých
 Holubník
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 horská chata Smědava
 Ves
 Jizera
 Andělka
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Anny
 Vysoký
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Myslbekova 2
463 65 Nové Město pod Smrkem
Tel: 731 557 611
http://rkc-nmps.cz/www/
farar@rkc-nmps.cz
Základní informace místa
ID místa: 10176
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama