tvrz Habartice

dolní statek, starší tvrz
Pozůstatky starší tvrze v prostoru někdejšího dolního statku v Habarticích, změněné v 17. století na rychtářský dům (dnes č. p. 22). Dolní statek původně sloužil jako sídlo manů frýdlantských pánů. Ti jej získali do plného vlastnictví roku 1712.
Hlavní obrázek místa
Dům č. p. 22
© Ivan Grisa 07/2011

Starší tvrz dolního statku v Habarticích

Habartice (Ebersdorf) byly od 14. století sídlem manů frýdlantských pánů. Ve vsi bývaly dva manské statky: horní u domu bývalého č. p. 79 (zaniklý) a dolní v těsné blízkosti dnešní česko-polské hranice. Z areálu dolního statku se dochovaly pozůstatky dvou tvrzí: starší v domě dnešního popisného čísla 22 (rychtářský dům, zachovány sklepy v jižní části), mladší v č. p. 29 (poplužní dvůr, klenuté přízemí a arkády). Manské vlastnictví Habartic trvalo do roku 1712. Vystřídaly se zde rody Černousů (Tschernhausenů), Bindemannů, Radewitzů a Hobergů. V uvedeném roce léno vykoupil Wenzel von Gallas. Objekty poté sloužily potřebám správy obce a statku. Ze starší tvrze se dochovaly sklepy v jižní části domu č. p. 22 (dnes restaurace), zbytek objektu je novodobý, pravděpodobně z 19. století.
Ivan Grisa, dle Zdeněk Fišera: Ke stavební podobě tvrzí na Frýdlantsku, in Castellologica Bohemica 7, 19.6. 2011
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Habartice

Místa v okolí

 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Černousy
 kostel sv. Vavřince
 Ves
 kostel sv. Jošta
 Dolní Pertoltice
 Haslerův dům
 Andělka
 kostel sv. Anny
 Dolní Oldříš
 Pohanské kameny
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Heleny
 pomník Hanse Kudlicha
 sousoší Piety
 nová radnice
 mariánský sloup
 solnice
 kostel Všech svatých
 Bílá skála
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 panský dům
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 evangelický kostel
 Klingerova vila
 nová synagoga
 obchodní dům
 Císařův vzdor
 Reichenbašská věž
 radnice
 Biblický dům
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 Mikulášská věž
 kostel sv. Petra
 městské lázně
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Klingerovo mausoleum
 Smrk
Základní informace místa
ID místa: 10175
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama