Haslerův dům

Skanzen sdružení Lidové stavby
Hrázděný patrový dům z konce 18. století dnes slouží jako část skanzenu s expozicí selské domácnosti a řemesel 19. a 20. století. Původní jsou zejména interiéry 1. patra, funkční černá kuchyně. V roce 2010 byl podán návrh na zápis domu jako kulturní památky.
Hlavní obrázek místa
Hrázděný dům
© Bronislav Nykrýn, 01/2016

Haslerův dům

Dům je hrázděná patrová stavba z přelomu 18. a 19. století. Patro domu se dochovalo bez větších zásahů až do dnešní doby, a to včetně zachovalých detailů. Původní je také krov s jednou stolicí uprostřed zavětrovanou ondřejskými kříži. Novější stavební úpravou pravděpodobně z přelomu 19. a 20. století bylo vyzdění původní roubené světnice a světničky v přízemí, dále přestavba hospodářské části domu na chlév. Venkovská usedlost je prohlášenou kulturní památkou. Stavba je součástí vesnického muzea, umístěného dále ve zděné kovárně postavené roku 1893. Muzeum se snaží přiblížit návštěvníkům hospodaření na vesnici a život v místě zejména od 2.poloviny 19. do padesátých let 20.století. Výrazněji je prezentováno kovářské řemeslo, drobná výroba hudebních nástrojů, zemědělská výroba menšího hospodáře v období mezi válkami, praní šití a žehlení 1. poloviny 20.století.
Bronislav Nykrýn , 11.12. 2011
historie

Historie Haslerova domu

Dle dendrochronologického datování byla venkovská usedlost č.p. 12 postavena na přelomu 18. a 19. století. Jedním z prvních majitelů byl Anton Hasler narozený 10. dubna 1777, umírá v 17.prosince 1841 v 64 letech. Dům č.p. 12 poté dědí jeho syn Josef Hasler, dále se objevuje jako majitel Eduard Hasler. Od roku 1930 jsou majiteli manželé Franz a Anna Deckert. Po válce přídělem číslo 38 z 1.4.1947 získal nemovitosti č.p. 11 (ta už nestojí - dům a stodola - zbouráno v 60. letech 20. století) a č.p. 12 pan Bohumil Srp narozen 15.7.1898. V roce 1960 byl dům přečíslován z původního č.p. 12 na č.p. 198. V roce 2012 byl dům prohlášen kulturní památkou a je součástí vesnického muzea Pertoltice provozovaného sdružením Lidové stavby.

Bronislav Nykrýn , 11.12. 2011

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Dolní Pertoltice

Místa v okolí

 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 kamenný most
 Černousy
 Pohanské kameny
 Habartice
 Habartice
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Loučná
 Ves
 Andělka
 sousoší Piety
 Frýdlantský betlém
 Dolní Oldříš
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 solnice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Heleny
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 kostel sv. Anny
 Bílá skála
 Loupežnická jeskyně
 panský dům
 Skalní hrad
 evangelický kostel
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 městské lázně
 kostel sv. Jakuba
 Vysoký
 Klingerovo mauzoleum
 Świecie
 Curia Vítkov
 Ořešník
 Velký Štolpich
 Smrk
 Scholzeho mlýn
 Paličník
 fara
 Štolpišská silnice
 Grabštejn
 horská chata Smědava
Kontaktní informace
Lidové stavby
Dolní Pertoltice 198
46373 Pertoltice
http://www.lidovestavby.info
info@lidovestavby.info
Základní informace místa
ID místa: 10589
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama