Haslerův dům

Skanzen sdružení Lidové stavby
Hrázděný patrový dům z konce 18. století dnes slouží jako část skanzenu s expozicí selské domácnosti a řemesel 19. a 20. století. Původní jsou zejména interiéry 1. patra, funkční černá kuchyně. V roce 2010 byl podán návrh na zápis domu jako kulturní památky.
Hlavní obrázek místa
Hrázděný dům
© Bronislav Nykrýn, 01/2016

Haslerův dům

Dům je hrázděná patrová stavba z přelomu 18. a 19. století. Patro domu se dochovalo bez větších zásahů až do dnešní doby, a to včetně zachovalých detailů. Původní je také krov s jednou stolicí uprostřed zavětrovanou ondřejskými kříži. Novější stavební úpravou pravděpodobně z přelomu 19. a 20. století bylo vyzdění původní roubené světnice a světničky v přízemí, dále přestavba hospodářské části domu na chlév. Venkovská usedlost je prohlášenou kulturní památkou. Stavba je součástí vesnického muzea, umístěného dále ve zděné kovárně postavené roku 1893. Muzeum se snaží přiblížit návštěvníkům hospodaření na vesnici a život v místě zejména od 2.poloviny 19. do padesátých let 20.století. Výrazněji je prezentováno kovářské řemeslo, drobná výroba hudebních nástrojů, zemědělská výroba menšího hospodáře v období mezi válkami, praní šití a žehlení 1. poloviny 20.století.
Bronislav Nykrýn , 11.12. 2011
historie

Historie Haslerova domu

Dle dendrochronologického datování byla venkovská usedlost č.p. 12 postavena na přelomu 18. a 19. století. Jedním z prvních majitelů byl Anton Hasler narozený 10. dubna 1777, umírá v 17.prosince 1841 v 64 letech. Dům č.p. 12 poté dědí jeho syn Josef Hasler, dále se objevuje jako majitel Eduard Hasler. Od roku 1930 jsou majiteli manželé Franz a Anna Deckert. Po válce přídělem číslo 38 z 1.4.1947 získal nemovitosti č.p. 11 (ta už nestojí - dům a stodola - zbouráno v 60. letech 20. století) a č.p. 12 pan Bohumil Srp narozen 15.7.1898. V roce 1960 byl dům přečíslován z původního č.p. 12 na č.p. 198. V roce 2012 byl dům prohlášen kulturní památkou a je součástí vesnického muzea Pertoltice provozovaného sdružením Lidové stavby.

Bronislav Nykrýn , 11.12. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Dolní Pertoltice

Místa v okolí

 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Černousy
 Pohanské kameny
 Habartice
 Frýdlantský vrch
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Ves
 Andělka
 Dolní Oldříš
 sousoší Piety
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 mariánský sloup
 solnice
 kostel sv. Heleny
 kostel sv. Anny
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 kostel sv. Anny
 Bílá skála
 panský dům
 Skalní hrad
 evangelický kostel
 Klingerova vila
 Obří sud
 kostel sv. Kateřiny
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 městské lázně
 Vysoký
 kostel sv. Jakuba
 Klingerovo mausoleum
 Curia Vítkov
 Świecie
 Ořešník
 Štolpišská silnice
 Smrk
 Scholzeho mlýn
 fara
 Grabštejn
 horská chata Smědava
Kontaktní informace
Lidové stavby
Dolní Pertoltice 198
46373 Pertoltice
http://www.lidovestavby.info
info@lidovestavby.info
Základní informace místa
ID místa: 10589
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama