Haslerův dům

Skanzen sdružení Lidové stavby
Hrázděný patrový dům z konce 18. století dnes slouží jako část skanzenu s expozicí selské domácnosti a řemesel 19. a 20. století. Původní jsou zejména interiéry 1. patra, funkční černá kuchyně. V roce 2010 byl podán návrh na zápis domu jako kulturní památky.
Hlavní obrázek místa
Hrázděný dům
© Bronislav Nykrýn, 01/2016

Haslerův dům

Dům je hrázděná patrová stavba z přelomu 18. a 19. století. Patro domu se dochovalo bez větších zásahů až do dnešní doby, a to včetně zachovalých detailů. Původní je také krov s jednou stolicí uprostřed zavětrovanou ondřejskými kříži. Novější stavební úpravou pravděpodobně z přelomu 19. a 20. století bylo vyzdění původní roubené světnice a světničky v přízemí, dále přestavba hospodářské části domu na chlév. Venkovská usedlost je prohlášenou kulturní památkou. Stavba je součástí vesnického muzea, umístěného dále ve zděné kovárně postavené roku 1893. Muzeum se snaží přiblížit návštěvníkům hospodaření na vesnici a život v místě zejména od 2.poloviny 19. do padesátých let 20.století. Výrazněji je prezentováno kovářské řemeslo, drobná výroba hudebních nástrojů, zemědělská výroba menšího hospodáře v období mezi válkami, praní šití a žehlení 1. poloviny 20.století.
Bronislav Nykrýn , 11.12. 2011
historie

Historie Haslerova domu

Dle dendrochronologického datování byla venkovská usedlost č.p. 12 postavena na přelomu 18. a 19. století. Jedním z prvních majitelů byl Anton Hasler narozený 10. dubna 1777, umírá v 17.prosince 1841 v 64 letech. Dům č.p. 12 poté dědí jeho syn Josef Hasler, dále se objevuje jako majitel Eduard Hasler. Od roku 1930 jsou majiteli manželé Franz a Anna Deckert. Po válce přídělem číslo 38 z 1.4.1947 získal nemovitosti č.p. 11 (ta už nestojí - dům a stodola - zbouráno v 60. letech 20. století) a č.p. 12 pan Bohumil Srp narozen 15.7.1898. V roce 1960 byl dům přečíslován z původního č.p. 12 na č.p. 198. V roce 2012 byl dům prohlášen kulturní památkou a je součástí vesnického muzea Pertoltice provozovaného sdružením Lidové stavby.

Bronislav Nykrýn , 11.12. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Dolní Pertoltice

Místa v okolí

 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Černousy
 Pohanské kameny
 Habartice
 Frýdlantský vrch
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Ves
 Andělka
 sousoší Piety
 Dolní Oldříš
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 solnice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Heleny
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 kostel sv. Anny
 Bílá skála
 panský dům
 Skalní hrad
 evangelický kostel
 Klingerova vila
 Obří sud
 kostel sv. Kateřiny
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 městské lázně
 Vysoký
 kostel sv. Jakuba
 Klingerovo mausoleum
 Świecie
 Curia Vítkov
 Ořešník
 Štolpišská silnice
 Smrk
 Scholzeho mlýn
 fara
 Grabštejn
 horská chata Smědava
Kontaktní informace
Lidové stavby
Dolní Pertoltice 198
46373 Pertoltice
http://www.lidovestavby.info
info@lidovestavby.info
Základní informace místa
ID místa: 10589
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama