Rašeliniště Jizerky

národní přírodní rezervace
Vrchovištní rašelinné louky s množstvím rašelinných jezírek byly vyhlášeny za Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky. Zpřístupňuje je naučná stezka "Tři iseriny", vycházející z osady Jizerka, která je částí obce Kořenov.
Hlavní obrázek místa
Jizerka
© Creative Commons 08/2010
Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky je přístupná pouze pěšky z horské osady Jizerka (část obce Kořenov) po trase naučné stezky "Tři iseriny" (2 km). Ze základní trasy je vybudován do centra rašeliniště povalový chodník. V národní přírodní rezervaci je ze zákona zakázáno opouštět trasu schválené značené cesty. Do osady Jizerka vede zaslepená vedlejší silnička z Kořenova, kterým prochází silnice I/10 z Tanvaldu do Harrachova.
Jiří Špaček, 15.2. 2007
popis

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky byla vyhlášena r. 1960 na rozloze 112,21 ha. Jedná se o vrchovištní rašelinné louky s množstvím rašelinných jezírek. Z flóry tu roste ostřice bažinná, suchopýr pochvatý i úzkolistý, suchopýrek trsnatý, rosnatka okrouhlolistá a vlochyně bahenní. Žijí zde například bekasina otavní, hýl rudý, čečetka zimní, linduška luční nebo bramborníček hnědý. Kolem rašeliniště vede cyklostezka. Naučná stezka nazvaná "Tři iseriny" zavádí návštěvníky z osady Jizerka přímo do nejzajímavějších částí rašeliniště.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.3. 2022

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Jizerka

Místa v okolí

 Rašeliniště Jizery
 vodní nádrž Souš
 Protržená přehrada
 Jizera
 větrný mlýn
 vodopády Jedlové
 Na Čihadle
 Paličník
 Riedlova hrobka
 Světlý vrch
 Riedlova vila
 Smrk
 Štolpišská silnice
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 rozhledna Špička
 Štěpánka
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 radnice
 Velký Štolpich
 Kristiánov
 Hornické muzeum
 Holubník
 Ořešník
 kaple Piety
 železniční most
 Finkův kámen
 Slovanka
 Smržovka
 automobilka Kaipan
 Klingerovo mauzoleum
 Bramberk
 Gieraltówek
 Obří sud
 kostel sv. Václava
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Nová Louka
 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
 Královka
 pramen Nisy
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Nisanka
 Klingerova vila
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 Melzerův pomník
 kostel sv. Jakuba
 Černá Studnice
 kostel sv. Jakuba
 vodní nádrž Mšeno
 galerie Belveder
 Neysseburg
 nová radnice
 hlavní pošta
 stará radnice
 městské divadlo
 kostel sv. Anny
 fara
 sokolovna
 Kittelův dům (Burk)
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Petřín
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Heleny
Základní informace místa
ID místa: 5014
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama