Kostel byl postaven přibl. ve 20. - 30. letech 14. stol. (což potvrzuje r. 2000 objevená nástěnná malba). Kostel se prvně zmiňuje r. 1371. R. 1797 byl zchátralý kostel celkově opravován a rozšířen o věž. V l. 1948-1949 prošel velkou rekonstrukcí, kdy také vznikla nástropní malba od Antonína Sychry.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Roman Řezáč 10/2004
Kostel je spolu s hradem dominantou obce, hrad leží asi 200 m jižně od něj. Patří k nejstarším církevním památkám na Kyjovsku. V současné době chystá obec z vlastních prostředků podle informací místních muzeum, zahrnující jak historii kostela tak hradu. Kostel není volně přístupný, což je škoda, protože ve svém interiéru ukrývá fresku ve výklenku vedle oltáře, která byla objevena v roce 2000 a je datována do první poloviny 14.století. Kolem kostela je volně přístupný hřbitov, značně rozšířený po druhé světové válce.
Roman Řezáč, 3.10. 2004
historie

Kostel byl dlouho považován za barokní stavbu z 2. poloviny 17. století, až nástěnná malba odhalená roku 2000 na jižní stěně presbytáře posunula jeho vznik ještě před první zmínku o kostele z roku 1371. Charakter malby s motivem Ukřížování datuje její vznik a tedy i vznik samotného kostela do 20.-30. let 14. století. První výrazná oprava zchátraleho kostela je zaznamenána v roce 1797, kostel byl rozšířen o věž, opravena byla střecha a vnitřní malby. V první i druhé válce byly odstraněny zvony, v současné době má kostel tři a umíráček. Další rekostrukce proběhla v letech 1948 - 49, kdy vznikla také nástropní malba se zobrazením světců od A. Sychry.

Roman Řezáč, 3.10. 2004

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Bohuslavice

Místa v okolí

 Bohuslavice
 Bukovanský mlýn
 Nechvalín
 Kostelec
 Haluzice
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Sobůlky
 Kyjov
 Dolní Moštěnice
 hrádek v poloze Valy
 Johanka
 Věteřov
 kaple sv. Rocha
 Vřesovice
 Žádovice
 Vlkoš
 Koryčanská kaple
 Koryčany
 Hrádek u Snovídek
 kostel sv. Vavřince
 Strážovice
 Palánek
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Kozel
 Žeravice
 Nemotice
 Cimburk u Koryčan
 Kazatelna
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Újezd u Ždánic
 Milotice
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech Svatých
 Vracov
 Nevojice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Kvášov
 hrádek u Nevojic
 Brankovice
 Nové Zámky
 Šardice
 Střílky
 Střílky
 Jarohněvice
 barokní hřbitov
 Uhřice
 Vícemilice
 Milonice
 Milonice
 Konůvky
 Domanín
 Bzenec
 kaple sv. Václava
 Kepkov
 Ořechov
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 radnice
 Zástřizly
 Bučovice
 smírčí kříž
 Chvalnov
 Rašovice
 Lísky
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Bučovice
 Smraďavka
 Komorov
 Kojátky
 Chvalkovice
 větrný mlýn
 Buchlov
 sklepní ulička
 kaple sv. Barbory
 Cetechovice
 Váté písky
 Meandry Moravy
 kostel sv. Jakuba
 Roštín I
 Brdo
 Roštín II
Základní informace místa
ID místa: 1817
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama