Pěchotní srub odolnosti II pro dva kanóny 47mm, 90mm minomet a 4 těžké kulomety. Postaven v létě 1938, nedokončen – nebyly osazeny pancéřové zvony, neprovedeny terénní úpravy, zřejmě ani nebyla osazena výzbroj. Po r. 2000 snahy o rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
Levá strana srubu
© www.t-s63.cz 2003
Srub byl postaven ve dnech 22.–29.7.1938 blízko vrcholu kopce mezi Libčí a Debrným. Palbou hlavních zbraní (L1, M na obou stranách) měl krýt okolní sruby a údolí pod nimi. Vpravo byla palebná síla posílena ještě o 9cm minomet (G), umístěný v týlovém patře srubu pod pravou střeleckou místností. K obraně bezprostředního okolí měly sloužit čtyři lehké kulomety pod betonem (N) a dva pancéřové zvony pro lehké kulomety (ZN), které však nebyly osazeny. Díky dobré poloze pro dělostřelecké pozorování měl srub mít ještě zvon pozorovací (ZP), ale ani ten osazen nebyl. Kolem srubu nebyly provedeny terénní úpravy a nebyla postavena revizní šachta, což představuje velký problém zejména v době jarního tání. Před pravými střílnami je dodnes patrný výkop pro odvodňovací rouru. Za minulého režimu se kdosi pokoušel přestavět srub na víkendovou chatu, a tak vyboural téměř všechny cihelné příčky (ty teď leží před vchodem pod úrovní terénu), zazdil vytrhané střílny po zbraních L1 a M a některé "přebytečné" vchody. S rekonstrukcí začal Klub vojenské historie v Debrné pod záštitou Asociace dětských domovů Trutnov se záměrem zrekonstruovat objekt alespoň zčásti do podoby provizorně vybaveného srubu při vyhlášení mobilizace a zčásti upravit interiér pro umístění expozic. Práce ale poslední dobou neprobíhají – důvodem je zřejmě nezájem úřadů převést pozemek pod objektem na klub.
Matěj Čadil (http://t-61.wz.cz), 6.4. 2005
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Trutnov-Libeč

Místa v okolí

 Bolkov
 kostel sv. Kateřiny
 Rechenburg
 Eliška
 Stachelberg
 železniční most
 Trutnov
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 evangelický kostel
 Šibeník
 Žacléř
 Starý Rokytník
 Radvanice
 Žaltman
 fara
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 Břecštejn
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 Adršpach
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Horní Vlčice
 Dolní Adršpach
 pivovar
 Horní Maršov
 Čáp
 Střmen
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 kovárna
 Skály
 zvonice
 kaple s Pietou
 Skály
 Javorník
 kostel sv. Martina
 Aichelburg
 Vízmburk
 Bystrý
 Stárkov
 Stárkov
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
Základní informace místa
ID místa: 2978
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama