Pěchotní srub odolnosti II pro dva kanóny 47mm, 90mm minomet a 4 těžké kulomety. Postaven v létě 1938, nedokončen – nebyly osazeny pancéřové zvony, neprovedeny terénní úpravy, zřejmě ani nebyla osazena výzbroj. Po r. 2000 snahy o rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
Levá strana srubu
© www.t-s63.cz 2003
Srub byl postaven ve dnech 22.–29.7.1938 blízko vrcholu kopce mezi Libčí a Debrným. Palbou hlavních zbraní (L1, M na obou stranách) měl krýt okolní sruby a údolí pod nimi. Vpravo byla palebná síla posílena ještě o 9cm minomet (G), umístěný v týlovém patře srubu pod pravou střeleckou místností. K obraně bezprostředního okolí měly sloužit čtyři lehké kulomety pod betonem (N) a dva pancéřové zvony pro lehké kulomety (ZN), které však nebyly osazeny. Díky dobré poloze pro dělostřelecké pozorování měl srub mít ještě zvon pozorovací (ZP), ale ani ten osazen nebyl. Kolem srubu nebyly provedeny terénní úpravy a nebyla postavena revizní šachta, což představuje velký problém zejména v době jarního tání. Před pravými střílnami je dodnes patrný výkop pro odvodňovací rouru. Za minulého režimu se kdosi pokoušel přestavět srub na víkendovou chatu, a tak vyboural téměř všechny cihelné příčky (ty teď leží před vchodem pod úrovní terénu), zazdil vytrhané střílny po zbraních L1 a M a některé "přebytečné" vchody. S rekonstrukcí začal Klub vojenské historie v Debrné pod záštitou Asociace dětských domovů Trutnov se záměrem zrekonstruovat objekt alespoň zčásti do podoby provizorně vybaveného srubu při vyhlášení mobilizace a zčásti upravit interiér pro umístění expozic. Práce ale poslední dobou neprobíhají – důvodem je zřejmě nezájem úřadů převést pozemek pod objektem na klub.
Matěj Čadil (http://t-61.wz.cz), 6.4. 2005
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Trutnov-Libeč

Místa v okolí

 Bolkov
 Rechenburg
 Stachelberg
 železniční most
 Trutnov
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 evangelický kostel
 Šibeník
 Žacléř
 Starý Rokytník
 Radvanice
 Žaltman
 Ochranná kaple
 fara
 kaple sv. Antonína
 Břecštejn
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 Adršpach
 kostel sv. Anny
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Horní Vlčice
 Dolní Adršpach
 pivovar
 Horní Maršov
 Čáp
 Střmen
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Skály
 zvonice
 kaple s Pietou
 Javorník
 Skály
 kostel sv. Martina
 Aichelburg
 Vízmburk
 Bystrý
 Stárkov
 Stárkov
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
Základní informace místa
ID místa: 2978
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama