Vesnice patrně založena břevnovským klášterem. Kostel sv. Markéty vznikl v l.1727-30 podle plánů K. I. Dientzenhofera. Kostel má dvě věže, loď je kryta kazetovým stropem. Interiér je značně poškozen a rozkraden, už několik let se zde neslouží mše.
Hlavní obrázek místa
Šonov kostel sv.Markéty
2006
© Jaroslav Černín,4/2006
Šonov leží severovýchodním směrem od Broumova a táhne se podél hřebene Javořích hor, k hranici s Polskem. Je nejdelší obcí Broumovského výběžku. Přesné datum založení vesnice není známo, pravděpodobně bylo místo osídleno již ve 12. století. Doklad z r. 1286 potom jmenuje oblast mezi řekou Stěnavou a Javořími horami, v tomto roce mohl být Šonov založen břevnovským klášterem. Kostel sv. Markéty vznikl v l. 1727-30 podle plánů K. I. Dientzenhofera. Nahradil původní kostel, který vyhořel. Kostel má dvě věže, loď je kryta kazetovým stropem. Interiér je značně poškozen a rozkraden, už několik let se zde neslouží mše.
Pavel Vítek - podklady www.obcebroumovska.cz, 26.11. 2006
historie

Šonov Kostel sv.Markéty

Kostel byl postaven podle plánů Kyliána Ignáce Dietzenhofera v letech 1727-1730.Za svůj vznik vděčí zejména broumovskmu opatu Otmaru Zinkemu

Jaroslav Černín, 26.11. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecné památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Šonov

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 fara
 Umlaufův mlýn
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Sarny
 kalvárie
 kaple sv. Anny
 Ścinawka Średnia
 Laudonova kaple
 Pánův kříž
 Ratno Dolne
 Hrad u Božanova
 Machovský kříž
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Velká Hejšovina
 Rogowiec
 kostel sv. Anny
 Selendrův sloup
 Dinopark Karlów
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 radnice
 Podklášterní mlýn
 kašna
 kříž nad Pěkovem
 Radosno
 Ostaš
 Fort Karola
 Samaritánka
 Bludné skály
 haltýře
 zámeček Friedenstein
 kostel sv. Prokopa
 Vlčinec
 sanatorium Grunwald
 zvonice
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 4793
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama