Vojenský hřbitov č. 11 ve Wole Cieklińské byl postaven v roce 1916 oddělením vojenských hrobů C.a K. vojenského velitelství v Krakově. Projektoval ho architekt Dušan Jurkovič. Jsou zde hroby 22 rakouských vojáků (mimo jiné ze 7. pěšího pluku z Plzně, Berouna a Pisku), 46 německých vojáků a 46 Rusů.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2018
Vojenský hřbitov č. 11 ve Wole Cieklińské byl postaven v roce 1916 oddělením vojenských hrobů C.a K. vojenského velitelství v Krakově (Kriegsgräber-Abteilung K.u.K. Militär-Kommando Krakau). Projektantem hřbitova je slavný slovenský architekt Dušan Jurkovič. Hřbitov byl postaven na místě ruských polních opevnění z prvních měsíců roku 1915. Jednalo se o třetí a poslední obrannou linii Rusů v rámci bitvy o Cieklin 4. - 5. května 1915, kdy zde jednotky německého sboru generála Paula von Kneussela prolomily ruskou frontu. Jsou zde pohřbeni exhumovaní vojáci z bojů o karpatské průsmyky v zimě 1914/1915 a z protiútoku s cílem uvolnění pevnosti Přemyšl obléhané Rusy. Na hřbitově jsou hroby 22 rakousko-uherských vojáků (mimo jiné ze 7. pěšího pluku z Plzně, Berouna a Pisku), 46 německých vojáků a 46 Rusů. V letech 1991–1995 byl hřbitov rekonstruován díky úsilí obce Dębowiec za účasti fondů Německé asociace pro péči o válečné hroby. Obec Dębowiec zde stále provádí rekonstrukční práce.
Milan Caha (zdroj: https://zabytek.pl/pl/obiekty/wola-cieklinska-cmentarz-wojenny-nr-11-z-i-wojny-swiatowej), 15.4. 2020
Polsko, podkarpackie,

Místa v okolí

 kostel sv. Doroty
 radnice
 kostel Božího těla
Základní informace místa
ID místa: 14800
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama