Vojenský hřbitov č. 11 ve Wole Cieklińské byl postaven v roce 1916 oddělením vojenských hrobů C.a K. vojenského velitelství v Krakově. Projektoval ho architekt Dušan Jurkovič. Jsou zde hroby 22 rakouských vojáků (mimo jiné ze 7. pěšího pluku z Plzně, Berouna a Pisku), 46 německých vojáků a 46 Rusů.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2018
Vojenský hřbitov č. 11 ve Wole Cieklińské byl postaven v roce 1916 oddělením vojenských hrobů C.a K. vojenského velitelství v Krakově (Kriegsgräber-Abteilung K.u.K. Militär-Kommando Krakau). Projektantem hřbitova je slavný slovenský architekt Dušan Jurkovič. Hřbitov byl postaven na místě ruských polních opevnění z prvních měsíců roku 1915. Jednalo se o třetí a poslední obrannou linii Rusů v rámci bitvy o Cieklin 4. - 5. května 1915, kdy zde jednotky německého sboru generála Paula von Kneussela prolomily ruskou frontu. Jsou zde pohřbeni exhumovaní vojáci z bojů o karpatské průsmyky v zimě 1914/1915 a z protiútoku s cílem uvolnění pevnosti Přemyšl obléhané Rusy. Na hřbitově jsou hroby 22 rakousko-uherských vojáků (mimo jiné ze 7. pěšího pluku z Plzně, Berouna a Pisku), 46 německých vojáků a 46 Rusů. V letech 1991–1995 byl hřbitov ...
Milan Caha (zdroj: https://zabytek.pl/pl/obiekty/wola-cieklinska-cmentarz-wojenny-nr-11-z-i-wojny-swiatowej), 15.4. 2020
  Polsko, podkarpackie,

  Místa v okolí

   kostel sv. Doroty
   radnice
   kostel Božího těla
  Základní informace místa
  ID místa: 14800
  Typ místa: sakrální památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 15.4.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama