Dřevěný trámový kostel z konce 15. stol. V 16. stol. přistavěna věž a kaple Matky Boží, vyzdoben renesančními a poč. 17. století manýristickými malbami. Mobiliář barokní z 18. stol. Necitlivé úpravy 19.–20. stol. napraveny rekonstrukcí z let 1994–97.
Hlavní obrázek místa
kostel se zvonicí od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005

dějiny kostela

Farní kostel sv. Doroty v Trzcinici byl dříve datován do poloviny 16. století, podle novějších výzkumů bylo však postaven pravděpodobně již koncem 15. století. Kolem poloviny 16. století byl kostel vyzdoben renesanční polychromií, pravděpodobně nákladem korunního místokancléře Jana Ocieskieho a jeho ženy Žofie, kterým tehdy Trzcinica patřila. Na konci 16. století byla od západu k lodi přistavěna věžovitá zvonice. V 1. polovině 17. století byl kostel znovu vyzdoben polychromií.
Na počátku 19. století byl kostel přestavěn, mimo jiné byla k lodi od jihu přistavěna kaple Matky Boží a kostel byl opatřen bedněním. O století později byla přestavěna věž, zamalovány polychromie a střechy pokryl plech. Od roku 1995 probíhala kompletní rekonstrukce, která kostelu navrátila jeho původní středověkou podobu.
Zany, 31.12. 2005

  popis

  Kostel je orientovaný, srubové konstrukce, zdi i věž jsou pokryty šindeli. Loď je od východu zakončena trojbokým presbyteriem se čtverhrannou sakristií od severu. Loď má hřebenovou střechu zakončenou nad presbytářem trojboce, sakristie a další drobné prvky mají malé pultové stříšky. Krytinu všech střech tvoří šindele. Věž je čtyřboká, konická, s boky i střechou také pokrytými šindeli. Od jihu je

  Zany, 31.12. 2005
  Polsko, podkarpackie,

  Místa v okolí

   radnice
   kostel Božího těla
  Kontaktní informace
  "Sw. Doroty"
  Przemienienia Panskiego
  Trzcinica 103
  38-207 Przysieki
  Tel: +48013 442 90 80
  Základní informace místa
  ID místa: 421
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 31.12.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama