pěchotní srub N-S 49 Pod lesem

součást dělostřelecké tvrze Skutina
Pěchotní srub Pod lesem dobudovaný r. 1938 je součástí dělostřelecké tvrze Skutina a není přístupný veřejnosti. Objekty opevnění mezi Sněžným a Olešnicí v Orlických horách spojuje zelená turistická značka.
Hlavní obrázek místa
bunkr Pod lesem
© anonym 09/2020
Dělostřeleckou tvrz Skutina i pěchotní srub Pod lesem, součásti čs. opevnění z r. 1938, obchází zelená turistická značka ze Sněžného v Orlických horách k rozcestí Zelinkův mlýn na silnici II/285, spojující Nové Město nad Metují a Olešnici v Orlických horách.
12.2. 2022
historie

Tvrz Skutina byla projektována v prostoru kóty Skutina u obce Sedloňov v Orlických horách a bylo naplánováno šest objektů - dva Pěchotní sruby N-S 48 "U stodol" a N-S 49 "Pod lesem", Dělostřelecká otočná věž N-S 50 "Na kótě", Minometná věž N-S 51 "Na mezi", Dělostřelecký srub N-S 52 "Bažina" a Vchodový objekt N-S 52a "V lese". Hlavní galerie byla vyprojektována v délce 1350 metrů. Srub označený N-Sk-S 49 Pod lesem je tvrzový pěchotní srub, jeden ze dvou vybetonovaných objektů tvrze Skutina. Je umístěn asi 300 m severně od kóty Skutina. Je to pěchotní srub oboustranný dvoukřídlý, tedy má střelecké místnosti na obou stranách. Obě dvě jsou vyzbrojeny klasickou sestavou zbraní pěchotních srubů v československém opevnění, tedy čtyřcentimetrovým kanónem a dvojčetem těžkých kulometů, které měly tvořit palebnou přehradu vpravo směrem k druhému tvrzovému pěchotnímu srubu N-Sk-S 48 U stodol a vlevo k samostatnému pěchotnímu srubu…  číst dále

petr kaspar, 3.7. 2018

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Olešnice v Orlických horách

Místa v okolí

 Šibeník
 Feistův kopec
 kostel sv. Mikuláše
 Dobřany
 Frymburk
 Homole
 Hluky
 Bukačka
 Šerlišský mlýn
 Na Vartě
 Sendraž
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 Dobrošov
 Na Velké Deštné
 Výrov
 Trčkov
 městské opevnění
 kostel sv. Ducha
 Hlodný
 židovský hřbitov
 podkova
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Nový hrad
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Náchod
 Vlastivědné muzeum
 Chábory
 synagoga
 Skalka
 mariánský sloup
 radnice
 vojenský hřbitov
 Homolka
 Fort Karola
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Antonína
 Bludné skály
 Leśna Skała
 Dinopark Karlów
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 Černčice
 Velká Hejšovina
 Na Signálu
 kostel sv. Kateřiny
 Na Větrné horce
 sousoší Piety
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Hronov
 kostel Všech svatých
 dům č. p. 134
 kostel Panny Marie
 kaple sv. Anny
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 Studnice
 Opočno
 Homole
 Přepychy
 Osičina
 Keyzlarova vila
 hrob Viktorky
Základní informace místa
ID místa: 13926
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama