Partyzánský bunkr partyzánské jednotky Sever Zábřeh při žluté turistické značce mezi Pivonínem a Drozdovem na úpatí Třemše 549 m n.m., odkud je krásný výhled na Jeseníky a Zábřežskou vrchovinu.
Hlavní obrázek místa
Pivonínský bunkr - vstup
© Aleš Netopil, 02/2008
Bunkr partyzánské jednotky Sever Zábřeh, která zde pobývala od podzimu 1944. Působila prakticky v celé severní části Zábřežské vrchoviny a v květnu 1945 pomáhala sovětské armádě při osvobozování zdejšího kraje. V oblasti severně Zábřeha byla v tehdejších Sudetech enkláva českých vesnic, obboj se zde tedy mohl opřít o podporu místního obyvatelstva. Asi 3 km odsud (po žluté) v hlubokých lesích nad osadou Drozdovská Pila leží pomník velitele zdejších partyzánu J. Háječka, který zde zahynul při protipartyzánském zátahu Gestapa v září 1944. Pivonínský bunkr nebyl Němci nikdy objeven.
Aleš Netopil, 12.2. 2008
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 rychta
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 Nemilka
 Nemile
 kaple sv. Václava
 nadhledna Háječek
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 Štíty
 morový sloup
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 kostel sv. Leonarda
 Skalička
 Stará radnice
 Králova Hora
 Štíty
 Šilperk
 Reichlova chata
 Tatenice
 kostel sv. Matouše
 lázně Bludov
 Švédské šance
 Ruda nad Moravou
 kaple sv. Václava
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 rychta
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Bludov
 boží muka
 Bludoveček
 Mírov
 Mlýnický dvůr
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Linharta
 Brníčko
 Výprachtice
 kostel sv. Anny
 Krčma
 dům Piáno
 Lanškroun
 děkanství
 sochy svatých
 radnice
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Bohdíkov
 kaple sv. Rocha
 mariánský sloup
 radnice
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Rocha
 Geschaderův dům
 porodní tábor
 Šumperk
 Dubicko
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Šebestiána
 Třemešek
 Podolí
 Křížová hora
 kostel Všech svatých
 Líšnice (Leštnice)
 evangelický kostel
 Mohelnice
 kašna Hygie
 Pekařský dům
 městské opevnění
 Zámeček
 mariánský sloup
 kostel sv. Stanislava
 Třebovské hradisko
 kostel Všech svatých
 sousoší Piety
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Linharta
 Preisův mlýn
 kaple sv. Marka
 Bystřec
 kostel sv. Rocha
 Udánky
Základní informace místa
ID místa: 6018
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama