V r. 1327 se vzpomíná zdejší kostel a farář Petr. Během třicetileté války farnost zanikla. Roku 1793 byl na místě staršího chrámu postaven nový farní kostel a o první adventní neděli r. 1794 vysvěcen. U kostela je hřbitov a budova fary.
Hlavní obrázek místa
Schodiště ke kostelu sv. Václava vedoucí kolem fary.
© Luděk Vláčil 11/2021
Obec Nemotice (německy Nemotitz) leží na jihovýchodě Moravy na rozhraní Chřibů a Ždánického lesa, asi 3 km západně od Koryčan. Obcí protéká řeka Kyjovka. Dominantou obce je památkově chráněný římskokatolický klasicistní farní kostel sv. Václava. Pravidelné bohoslužby se konají v neděli. Působí zde také místní chrámový sbor. Kostel obklopuje hřbitov, jenž byl obehnán zdí. Z návsi stoupá ke kostelu dlouhé schodiště, po jehož pravé straně je fara s hospodářským objektem a zahradou. Fara slouží kromě pastoračních aktivit farnosti také k rekreačním účelům.
Luděk Vláčil, 28.11. 2021
historie

První písemná zmínka o Němoticích (dnešní Nemotice) pochází z roku 1327, kdy se uvádí zdejší kostel a farář Petr. Patronátní právo vůči kostelu měli vladykové ze zdejší tvrze. V roce 1376 se uvádí, že r. 1372 Beneš z Kanšperka vložil Raclavovi z Měnína Nemotice s tvrzí a s patronátem kostela. Fara zanikla během třicetileté války. V roce 1758 bylo zřízeno kaplanství. Roku 1793 byl v Nemoticích na místě staršího chrámu postaven nový jednolodní římskokatolický farní kostel svatého Václava. Kostel byl vysvěcen o první adventní neděli roku 1794. Ve 20. letech 20. století proběhla rozšiřující přestavba. U kostela, jenž je kulturní památkou, stojí nenápadná budova fary bez větší historické hodnoty. Duchovním správcem farnosti je administrátor excurrendo z farnosti v Milonicích.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.nemotice.cz, https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 28.11. 2021

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Nemotice

Místa v okolí

 Nemotice
 Brankovice
 Hrádek u Snovídek
 Nové Zámky
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 Milonice
 Milonice
 Haluzice
 Nevojice
 Komorov
 Chvalkovice
 Střílky
 morový památník
 hrádek u Nevojic
 barokní hřbitov
 větrný mlýn
 Cimburk u Koryčan
 Nové Hvězdlice
 Střílky
 Chvalnov
 Kozel
 Lísky
 Koryčanská kaple
 Chvalkovice
 Nové Hvězdlice
 Vícemilice
 hradisko sv. Klimenta
 Zástřizly
 Kojátky
 kostel sv. Klimenta
 Kazatelna
 Vřesovice
 Bohuslavice
 radnice
 Bučovice
 Nechvalín
 Palánek
 Bučovice
 Litenčice
 Pavlovice
 Bukovanský mlýn
 Újezd u Ždánic
 kaple sv. Floriána
 Opatovice
 Cetechovice
 Bohdalice
 Dolní Moštěnice
 Hoštice
 Kostelec
 Johanka
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jakuba
 Súsedská
 Věteřov
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Rašovice
 Svárov
 Konůvky
 Kvášov
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Kepkov
 Kyjov
 Buchlov
 Žádovice
 kaple sv. Rozárie
 Roštín I
 kaple sv. Rocha
 Brdo
 zvonička
 Zdislavice
 Morkovice
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 smírčí kříž
 Žeravice
 Pačlavice
 kostel sv. Martina
 Strážovice
 Moravské Prusy
 Hlubočany
 Lebedov
 Roštín II
 Zdenička
 Žarošice
 Troubky
 Troubky
 kostel sv. Anny
 Smraďavka
 Vlkoš
 Na Salárně
 Uhřice
 Stavěšice
 kaple sv. Bartoloměje
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 vila Friessů
 statek Světlá
 Zdounky
 Zborovice
 Zdounky
 židovský hřbitov
 Dambořice
 Domanín
 Nětčice
 kostel sv. Isidora
 Luleč I
Základní informace místa
ID místa: 16062
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama