Pilíř s reliéfem 14 svatých pomocníků vytvořil r. 1886 sochař Johann Watzek na objednávku Genovefy, vdovy po sedlákovi F. Treutlerovi. Památka postupně velmi zchátrala. V l. 2011-2012 byla obcí zadána její rekonstrukce (BcA Pavla Szabová), a dne 28.9.2012 bylo opravené památce slavnostně požehnáno.
Hlavní obrázek místa
Pilíř s reliéfem Čtrnácti sv. pomocníků se sochami svatých po rekonstrukci
© Petr Novák 09/2012
Sloup s reliéfem 14 svatých pomocníků stojí u silnice v Otovicích, vedoucí ke státní hranici. Postaven byl v 19. století. Je vysoký 4 metry, obklopen kamenným zábradlím s ocelovým ozdobným plotem. V rozích zábradlí jsou umístěny sochy světců. K sousoší vede zajímavě tvarované schodiště.
M.C., 8.12. 2008
historie

Čtrnáct svatých pomocníků (Pomocníci v nouzi)

Čtrnáct svatých pomocníků je skupina svatých, kteří jsou v římskokatolické církvi uctívaní společně, neboť se věřilo že jejich přímluva je zvlášť účinná, zejména v boji nebo na ochranu proti různým nemocem. Skupina „Pomocníci v nouzi“ vznikla ve 14. století v Porýní v souvislosti s výskytem moru. Mezi pomocníky patří: Sv. Akátius (Achatius) - vzýván na ochranu proti bolestem hlavy, sv. Barbora – vzývána proti horečce a náhlé smrti, sv. Blažej - proti nemocem krku a pro ochranu domácích zvířat, sv. Kateřina Alexandrijská - proti náhlé smrti, sv. Kryštof - proti moru a nebezpečí na cestách, sv. Cyriak (Kyriak) – proti pokušení, také v hodině smrti, sv. Diviš (Dionýsius) - proti bolestem hlavy, sv. Erasmus – proti zažívacím nemocem, sv. Eustach - proti rodinným neshodám, sv. Jiří - patron skautů, pro zdraví domácích zvířat, sv. Jiljí - proti moru, pro dobrou zpověď, patron invalidů, žebráků a kovářů, sv. Markéta Antiochijská – pro…  číst dále

E.H. podle wikipedia.org, 2.12. 2012

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Otovice

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 fara
 Umlaufův mlýn
 kostel sv. Markéty
 kalvárie
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Sarny
 Pánův kříž
 Hrad u Božanova
 Machovský kříž
 Ratno Dolne
 Ścinawka Średnia
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
 Laudonova kaple
 Selendrův sloup
 stará škola
 Podklášterní mlýn
 radnice
 socha sv. Prokopa
 Fort Karola
 kašna
 Bludné skály
 kříž nad Pěkovem
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Ostaš
 Samaritánka
 Vlčinec
 zvonice
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 mlýn Dřevíček
 Rogowiec
 kostel sv. Vavřince
 Homole
 Radosno
 zámeček Friedenstein
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Hronov
 sanatorium Grunwald
 Mieroszów
Základní informace místa
ID místa: 7099
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama