pilíř s reliéfem Čtrnácti svatých pomocníků

sousoší se sloupem Ćtrnácti svatých pomocníků
Pilíř s reliéfem 14 svatých pomocníků vytvořil r. 1886 sochař Johann Watzek na objednávku Genovefy, vdovy po sedlákovi F. Treutlerovi. Památka postupně velmi zchátrala. V l. 2011-2012 byla obcí zadána její rekonstrukce (BcA Pavla Szabová), a dne 28.9.2012 bylo opravené památce slavnostně požehnáno.
Hlavní obrázek místa
Pilíř s reliéfem Čtrnácti sv. pomocníků se sochami svatých po rekonstrukci
© Petr Novák 09/2012
Sloup s reliéfem 14 svatých pomocníků stojí u silnice v Otovicích, vedoucí ke státní hranici. Postaven byl v 19. století. Je vysoký 4 metry, obklopen kamenným zábradlím s ocelovým ozdobným plotem. V rozích zábradlí jsou umístěny sochy světců. K sousoší vede zajímavě tvarované schodiště.
M.C., 8.12. 2008
historie

Čtrnáct svatých pomocníků (Pomocníci v nouzi)

Čtrnáct svatých pomocníků je skupina svatých, kteří jsou v římskokatolické církvi uctívaní společně, neboť se věřilo že jejich přímluva je zvlášť účinná, zejména v boji nebo na ochranu proti různým nemocem. Skupina „Pomocníci v nouzi“ vznikla ve 14. století v Porýní v souvislosti s výskytem moru. Mezi pomocníky patří: Sv. Akátius (Achatius) - vzýván na ochranu proti bolestem hlavy, sv. Barbora – vzývána proti horečce a náhlé smrti, sv. Blažej - proti nemocem krku a pro ochranu domácích zvířat, sv. Kateřina Alexandrijská - proti náhlé smrti, sv. Kryštof - proti moru a nebezpečí na cestách, sv. Cyriak (Kyriak) – proti pokušení, také v hodině smrti, sv. Diviš (Dionýsius) - proti bolestem hlavy, sv. Erasmus – proti zažívacím nemocem, sv. Eustach - proti rodinným neshodám, sv. Jiří - patron skautů, pro zdraví domácích zvířat, sv. Jiljí - proti moru, pro dobrou zpověď, patron invalidů, žebráků a kovářů, sv. Markéta Antiochijská – pro…  číst dále

E.H. podle wikipedia.org, 2.12. 2012

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Otovice

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 fara
 Umlaufův mlýn
 kostel sv. Markéty
 kalvárie
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Sarny
 Pánův kříž
 Raubeschloss
 Machovský kříž
 Ratno Dolne
 Ścinawka Średnia
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
 Laudonova kaple
 Selendrův sloup
 stará škola
 klášter benediktinů
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 radnice
 kašna
 Fort Karola
 Bludné skály
 kříž nad Pěkovem
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Ostaš
 Samaritánka
 Vlčinec
 zvonice
 Na Větrné horce
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 mlýn Dřevíček
 Rogowiec
 kostel sv. Vavřince
 Homole
 Radosno
 zámeček Friedenstein
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Hronov
 sanatorium Grunwald
 Mieroszów
Základní informace místa
ID místa: 7099
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama