Hrad přestavěný na zámek. Gotický hrad z konce 13. stol. přestavěný na přelomu 15. a 16. stol. Smiřickými. Po požáru r. 1558 přestavěn v l. 1560-1593 na renesanční zámek. F. A. Špork v r. 1696 přestavěl barokně a zřídil park. Dnes domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
© Taribo, 10/2014
Lysá nad Labem se nachází 15 km západně od Nymburka a 12 km východně od Brandýsa nad Labem. Dostupná je snadno jak autobusy, tak vlakem, leží na železniční trati Praha - Lysá nad Labem - Kolín a Děčín - Lysá nad Labem. V okolí, 6 km jihozápadně, najdeme Skansen lidové architektury Polabí a zámek v Přerově nad Labem.
9.1. 2006
historie

První zprávy o osadě Lysé (dnes osada Stará Lysá) se objevují v Kosmově kronice k r. 1037, kdy zdejší hradiště bylo jedním ze středisek knížecí moci v Čechách. Jeho přesnou polohu se však dosud nepodařilo spolehlivě určit. Archeologické nálezy potvrdily existenci tvrziště v dnešní osadě Staré Lysé a je pravděpodobné, že ke vzniku nového sídliště došlo přenesením staré osady na nové, bezpečnější místo (Nová Lysá, dnes Lysá nad Labem), jako tomu běžně bývalo i jinde v kraji. V úvahu však připadá i nedaleká vyvýšenina Na viničkách mezi Lysou nad Labem a Starou Lysou, kde stával podle pověsti tzv. Červený hrádek. A konečně nelze pominout skutečnost, že v širokém okolí ploché Polabské nížiny skýtalo nejbezpečnější útočiště právě trojvrší, na němž později vznikl hrad a zámek, a že tedy nelze ani vyloučit, že v těchto místech stálo i nejstarší hradiště. Zůstává však skutečností, že za současného stavu bádání…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, 27.4. 2004

Půdorys místa

půdorys areálu, čárkovaně objekty zbořené po r. 1842
© Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Lysá nad Labem

Místa v okolí

 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Václava
 Přerov nad Labem
 Bon Repos
 zvonička
 Opočno
 Čelákovice
 Mydlovar
 kaple sv. Floriána
 Kří
 Toušeň
 kostel sv. Havla
 Benátky nad Jizerou
 kaple sv. Rodiny
 Hlavenec
 Pomník Karla VI.
 Vyšehořovice
 kostel sv. Martina
 zvonice
 špitál
 Kounice
 panská hospoda
 fara
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 kaple sv. Václava
 kaple bl. Podivena
 kaple sv. Václava
 Dražice
 Kostelní Hlavno
 Čachovice
 kostel sv. Klimenta
 Struhy
 Vlkava
 kostel sv. Václava
 Stránka
 kostel Všech svatých
 Zámecký pivovar
 Brandýs nad Labem
 kostel sv. Petra
 Ostrov u Záp
 kostel sv. Vavřince
 katovna
 radnice
 hradiště Na Ptáčku
 synagoga
 Salačův sloup
 kostel sv. Havla
 Klučov
 židovský hřbitov
 městská zvonice
 kříž na Stínadlech
 Slivínko
 kostel sv. Václava
 Vrábí
 kaple Narození Páně
 Horky nad Jizerou
 Tuklaty
 Zdonín
 kostel sv. Mikuláše
 Bratronice
 fara
 Podlipanské muzeum
 Jirny
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Husův kámen
 Smilovice
 kostel sv. Jiří
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Husův sbor
 synagoga
 Luštěnice
 evangelický kostel
 zvonice
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 vodárenská věž
 Dřevčice
 Na Vinici
 kaple sv. Jiljí
 Žák, zaniklá ves
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Čertousy
 kostel sv. Prokopa
 Velké Chvalovice
 Prokopský dvůr
 Na kostelíku - Lhota
 Košátky
 kaple sv. Václava
 mohyla sv. Prokopa
 pomník Helma
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 Šance
 kamenný most
 Radim
 Radim
 boží muka
 Újezdec u Pěčic
Základní informace místa
ID místa: 1164
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama