Kaple byla postavena v roce 1825 na místě starší dřevěné zvonice zničené požárem. Před vchodem je socha Madony s dítětem a pamětní deskou obětem I. světové války.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2021
Původně samostatná hanácká dědina (ves) Tážaly dnes tvoří jižní část hanácké obce Kožušany-Tážaly ležící u hlavní silnice vedoucí z Olomouce na Tovačov. Obcí prochází cyklotrasa Moravská stezka a železniční trať Nezamyslice - Olomouc. Jedinou kulturní památkou Tážal je socha sv. Norberta z r. 1708. Významnější stavbou je také návesní kaple se sochou Madony s dítětem a pamětní deskou obětem I. světové války.
Luděk Vláčil, 25.4. 2021
historie

První písemná zmínka o Tážalech pochází z roku 1078, kdy ji moravský kníže Ota I. Olomoucký daroval benediktinskému klášteru Klášterní Hradisko. V roce 1825 Tážaly zasáhl rozsáhlý požár, při němž shořela i místní dřevěná zvonice. Téhož roku byla na místě zvoničky postavena zděná čtyřboká kaple neznámého patrocinia se zvonicí. Později byla před kaplí postavena socha Madony s dítětem a pamětní deskou obětem I. světové války.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.kozusanytazaly.cz/historie a další, 25.4. 2021

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Tážaly

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15666
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama