Nejstarším údajem o špitálu je zřejmě příběh, který je kladen do r. 1637. Jediným pozůstatkem špitálu je fragment ohradní zdi, u něhož stojí socha sv. Barbory z r. 1715 od Johanna Sturmera. Socha byla vztyčena 25. května 1715 a dne 10. září 1715 ji slavnostně posvětil hradiský opat Benedikt Bönisch.
Hlavní obrázek místa
Fragment východní části ohradní zdi špitálu a socha sv. Barbory.
© Luděk Vláčil 06/2020
Cholina je hanáckou obcí ležící v okrese Olomouc asi 5,5 km jihozápadně od Litovle. Nejvýraznější dominantou Choliny je církevní areál skládající se z kostela Nanebevzetí Panny Marie a fary, která vznikla z původní tvrze. Ve dvoře obecního úřadu je Hanácké muzeum. V obci se nachází také několik drobných sakrálních staveb. Jednou z nich je socha sv. Barbory, patronky nemocných z r. 1715, u níž se nachází jediný pozůstatek špitálu, kterým je fragment východní části ohradní zdi.
Luděk Vláčil, 31.3. 2021
popis

Socha sv. Barbory spočívá na hranolovém pilíři opatřeném trojicí reliéfů a nápisy na zadní straně. Reliéf na čelní straně vyobrazuje Anděla Strážného odvádějícího duši zemřelého do Nebe, odkud skrze mraky prosvítají paprsky světla Boží přítomnosti. Po stranách se nacházejí reliéfy sv. Anny s malou Pannou Marií a sv. Josefa s Ježíškem. Na římse završující pilíř sedí dvojice andílků. Samotnou světici Johann Sturmer zhotovil podle sochy sv. Barbory na Karlově mostě. Kompozice je však zrcadlově převrácena, aby Barbořina tvář směřovala k přístupové cestě k chrámu a špitálu. Světice je zahalena do nařaseného pláště s hermelínovou kožešinou přes ramena, která kryje bohatě dekorované šaty s velkou pozorností věnovanou výšivkám rostlinných ornamentů. Krk světice obepíná perlový náhrdelník a perly má zapleteny i ve vlasech sepnutých v drdol. Na hlavě má korunu, v ruce má kalich a palmovou ratolest. V kronice se uvádí, že…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamatkydnes.cz/cz/projekt/socharstvi/socha-svate-barbory-cholina/13.html a další, 24.12. 2021

historie

O zaniklém špitálu v Cholině není mnoho informací. Jedny z mála zmínek o jeho existenci jsou v cholinské farní kronice, kterou začal psát roku 1716 P. Arnošt Varadii. Nejstarším údajem o špitálu je příběh, který je kladen do roku 1637. V památkovém katalogu se uvádí, že jediný pozůstatek špitálu je fragment ohradní zdi na východní straně zaniklého areálu, u níž stojí socha sv. Barbory. Tuto sochu nechal někdy před rokem 1715 zhotovit cholinský farář Arnošt Varadii z řádu premonstrátů na Hradisku u Olomouce, což popisuje i farní kronika. Autorem sochy je Johann Sturmer. Podnětem k vztyčení pilíře se sochou sv. Barbory byla zvláštní úcta, jíž se od nemocných dostávalo sv. Barboře a sv. Josefovi jako patronům dobré smrti. Šlo o poutníky přicházející k milostné soše Panny Marie Cholinské a o nemocné ze zdejšího špitálu neboli chudobince. Socha vznikla také jako poděkování, že se Cholině vyhnula vlna morové…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamatkydnes.cz/cz/projekt/socharstvi/socha-svate-barbory-cholina/13.html a další, 10.9. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Cholina

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15606
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama