Nejstarším údajem o špitálu je zřejmě příběh, který je kladen do r. 1637. Jediným pozůstatkem špitálu je fragment ohradní zdi, u něhož stojí socha sv. Barbory z r. 1715 od Johanna Sturmera. Socha byla vztyčena 25. května 1715 a dne 10. září 1715 ji slavnostně posvětil hradiský opat Benedikt Bönisch.
Hlavní obrázek místa
Fragment východní části ohradní zdi špitálu a socha sv. Barbory.
© Luděk Vláčil 06/2020
Cholina je hanáckou obcí ležící v okrese Olomouc asi 5,5 km jihozápadně od Litovle. Nejvýraznější dominantou Choliny je církevní areál skládající se z kostela Nanebevzetí Panny Marie a fary, která vznikla z původní tvrze. Ve dvoře obecního úřadu je Hanácké muzeum. V obci se nachází také několik drobných sakrálních staveb. Jednou z nich je socha sv. Barbory, patronky nemocných z r. 1715, u níž se nachází jediný pozůstatek špitálu, kterým je fragment východní části ohradní zdi.
Luděk Vláčil, 31.3. 2021
popis

Socha sv. Barbory spočívá na hranolovém pilíři opatřeném trojicí reliéfů a nápisy na zadní straně. Reliéf na čelní straně vyobrazuje Anděla Strážného odvádějícího duši zemřelého do Nebe, odkud skrze mraky prosvítají paprsky světla Boží přítomnosti. Po stranách se nacházejí reliéfy sv. Anny s malou Pannou Marií a sv. Josefa s Ježíškem. Na římse završující pilíř sedí dvojice andílků. Samotnou světici Johann Sturmer zhotovil podle sochy sv. Barbory na Karlově mostě. Kompozice je však zrcadlově převrácena, aby Barbořina tvář směřovala k přístupové cestě k chrámu a špitálu. Světice je zahalena do nařaseného pláště s hermelínovou kožešinou přes ramena, která kryje bohatě dekorované šaty s velkou pozorností věnovanou výšivkám rostlinných ornamentů. Krk světice obepíná perlový náhrdelník a perly má zapleteny i ve vlasech sepnutých v drdol. Na hlavě má korunu, v ruce má kalich a palmovou ratolest. V kronice se uvádí, že…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamatkydnes.cz/cz/projekt/socharstvi/socha-svate-barbory-cholina/13.html a další, 24.12. 2021

historie

O zaniklém špitálu v Cholině není mnoho informací. Jedny z mála zmínek o jeho existenci jsou v cholinské farní kronice, kterou začal psát roku 1716 P. Arnošt Varadii. Nejstarším údajem o špitálu je příběh, který je kladen do roku 1637. V památkovém katalogu se uvádí, že jediný pozůstatek špitálu je fragment ohradní zdi na východní straně zaniklého areálu, u níž stojí socha sv. Barbory. Tuto sochu nechal někdy před rokem 1715 zhotovit cholinský farář Arnošt Varadii z řádu premonstrátů na Hradisku u Olomouce, což popisuje i farní kronika. Autorem sochy je Johann Sturmer. Podnětem k vztyčení pilíře se sochou sv. Barbory byla zvláštní úcta, jíž se od nemocných dostávalo sv. Barboře a sv. Josefovi jako patronům dobré smrti. Šlo o poutníky přicházející k milostné soše Panny Marie Cholinské a o nemocné ze zdejšího špitálu neboli chudobince. Socha vznikla také jako poděkování, že se Cholině vyhnula vlna morové…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamatkydnes.cz/cz/projekt/socharstvi/socha-svate-barbory-cholina/13.html a další, 10.9. 2021

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Cholina

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15606
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama