
Stařechovice leží ve velmi starém sídelním území. První zpráva o nich je však až z r. 1347, kdy zdejší tvrz získal Arkleb z rodu Kunštátských. Ten se podle tohoto statku tituloval a byl zakladatelem rodové kunštátské stařechovicko-skalské větve. Ves však zřejmě nedržel celou, neboť je z r. 1348–56 znám jistý Zubec, který se po Stařechovicích též psal. Rozsah jeho držby a ani nějaký příbuzenský vztah k Arklebovi není však znám. Jisté však je, že přestože Arkleb získal statky na Jimramovsku a započal se stavbou hradu Skály, celý život si zdejší tvrz podržel a podle ní se tituloval. Zřejmě však ale proto, že hrad asi nestihl dokončit. Stařechovická tvrz tedy paradoxně sloužila v pol. 14. stol. jednomu z nejvlivnějších z moravských pánů té doby jako majetková základna jeho narůstajícímu panství. Dostavba hradu Skály v dalekém Jimramovsku a lhostejnost Arklebova syna Erharta ze Skal byla příčinou toho, že r. 1391 tvrz se… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.