Barokní sloup se sv. Janem Nepomuckým pochází z r. 1710. Volně stojící kamenný toskánský sloup. Na podstavci alianční znaky Podstatských z Prusinovic a hraběcího rodu Deblínů. Světec ve značně podživotní velikosti nese kříž, za který je zasunuta zlacená palmová ratolest. Chybí svatozář nad Janovou hlavou.
Hlavní obrázek místa
Sloup se sv. Janem Nepomuckým v Ludéřově u Drahanovic v okrese Olomouc.
© Pavel Vítek 10/2021
Ludéřov, součást obce Drahanovic, najdeme na východním okraji Hané, kde se začíná zvedat Zábřežská vrchovina. Nachází se 18 km západně od Olomouce, 18 km jižně od Litovle a 18 km severně od Prostějova. Obcí prochází silnice II/448 spojující Olomouc s Konicí. Železniční trať vede přes obec Drahanovice, kde je i žel. stanice, vzdálená od Ludéřova 2,5 km, spojení je do Olomouce, Prostějova i Litovle. Také do obce vedou autobusové linky a spojují Ludéřov s Olomoucí, Konicí a Drahanovicemi. Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého najdeme na návsi před kaplí Panny Marie Růžencové.
Pavel Vítek, 15.11. 2021
popis

Barokní, hodnotný, nevšední a poměrně bohatý barokní sloup se sv. Janem Nepomuckým pochází z roku 1710. Volně stojící kamenný toskánský sloup s patkou a hlavicí nesoucí sochu sv. Jana Nepomuckého je umístěn na hranolovém podstavci s erbem a letopočtem 1710 na čelní straně. Na podstavci jsou alianční znaky Podstatských z Prusinovic a hraběcího rodu Deblínů. Na čtyřhranném soklu čtvercový hranol s římsou, vpředu dvojitý erb, v rozích čísla letopočtu 1710. Světec je zpodobněn ve značně podživotní velikosti, rozkročený, oděv má silně rozevlátý, oběma rukama nese kříž, za který je zasunuta zlacená plechová palmová ratolest. Netradičně chybí svatozář nad Janovou hlavou. Části sloupu jsou polychromovány. Výška podstavce činí 80 cm, sloupu 185 cm, sochy 95 cm, průměr sloupu 27 cm. Sloup se sochou byl v roce 1964 zapsán do státního seznamu kulturních památek.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 15.11. 2021

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Ludéřov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16055
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama