V lokalitě Vlčí doly u Smržic, později zvané též Vinohrady, bývaly od poloviny 16. století vinice. Časem zanikly a byly nahrazeny sady, které též zmizely. Záznamy o činnosti vedeny do r. 1912. Dnes dochovány jen terénní nerovnosti na polnostech.
Hlavní obrázek místa
Vinohrady - Vlčí doly u Smržic - Pohled z jižních svahů na Prostějov
© Ivo Rozehnal 2009
Téměř tři desítky obcí na Prostějovsku mají dodnes v pomístních názvech zmínku o vinařství. Tato oblast patří k nejsevernější u nás, kde se od středověku pěstovala vinná réva. Dnes jde však o jev téměř mimořádný. Nejinak je tomu ve Smržicích. Horní knihy dokládají, že u Smržic byly vinohrady založeny již kolem roku 1540 a patřívaly plumlovskému panství. Okolí Vlčích dolů tehdy daroval Jan z Pernštejna obyvatelům Smržic a sousedních Držovic. Zmíněná lokalita se totiž nachází mezi zmíněnými starobylými obcemi. Jedná se o jižní svahy nad rovinatým terénem, kde do roku 1925 býval i středověký rybník, napájený potokem Vykličkou. Dnes jsou vzpomínkou na něj snad jen názvy v obci Smržice Na hrázi a Blíšťka. Réva se však pěstovala i v jiných místech v okolí, zvláště pak západně na Velkém Kosíři. Po třicetileté válce byly vinice u Smržic zpustlé. Časem byly zrušeny a nahrazeny ovocnými sady. Dnes celé okolí Vlčích dolů tyto činnosti z minulosti vůbec nepřipomíná. Zbyl jen pomístní název Vinohrady a terénní nerovnosti na jižních svazích. Plánované zemědělství za roky udělalo své. Na východní části Vlčích dolů se nacházejí pozůstatky menší pískovny a menší chatová osada. Stará horní kniha, kde byly prováděny všechny vinohradské zápisy, shořela roku 1797 při požáru Smržic. Nahrazena byla o rok později knihou novou – „Artykulové práv horenských hory Smržické“, která byla zrušena Sdružením smržických vinařů v roce 1912. Nejvyšším správcem býval horný, který dohlížel na práci a celý vinohrad. Zvláštní název "horný" pochází od toho, že se víno pěstovalo na hornatém terénu, odtud pochází i název "horenské právo".
Ivo Rozehnal - zdroj kniha SMRŽICE – příroda, historie, lidé / 1994 vydala JOLA – Kostelec n.H., 30.5. 2010

Komentáře

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Smržice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 9174
Typ místa: ostatní
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama