Původně dřevěný vodní mlýn ve Vlkoši byl postaven roku 1348. V roce 1658 byl postaven nový dřevěný mlýn a roku 1727 byl na jeho místě postaven zděný barokní mlýn. V letech 1928-1966 ve mlýně fungovala i pekárna.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2015

Graficke pismenko První písemná zmínka o vsi Vlkoš pochází z roku 1294. Vlkošský vodní mlýn byl původně dřevěný a byl postaven roku 1348 jako jeden z prvních v okolí. V roce 1658 byl zřejmě podle návrhu biskupského písaře Tomáše Santoriho postaven nový dřevěný mlýn. Ten zde fungoval 68 let, než byl v roce 1726 nahrazen zděným barokním mlýnem. Roku 1928 byla v mlýně zřízena i pekárna. Za první republiky patřil mlynáři Josefu Vávrovi, odtud název Vávrův mlýn. Po 2. světové válce v roce 1951 byl mlýn s pekárnou znárodněn. Roku 1958 byl zapsán na Státní seznam technických památek. Pekárna ve mlýně sloužila až do roku 1966, kdy byla zrušena.
Luděk Vláčil - http://vodnimlyny.cz, 27.5. 2015

  popis

  Mlýn se nachází na okraji obce Vlkoš. Vede k němu náhon z říčky Moštěnky dlouhý několik kilometrů. Mlýn se skládá ze dvou budov, každá stojí na jedné straně náhonu. Stavba je dvoupatrová, na štítě je nečitelný nápis a ve štítě nad okny je, v kartuši ze stylizovaných květů, nápis s datem 1726. Ve mlýně jsou zachovány některé technické části.
  Luděk Vláčil - http://vodnimlyny.cz, 27.5. 2015


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Vlkoš