
Fort XIII se svým tvarem a konstrukčním provedením nelišil od současně budovaných fortů XI, XV a XVII. Pětiúhelníkové jádro pevnosti tvořil podkovovitý kasárenský objekt, nazývaný reduit s nádvořím. Součástí reduitu z režného zdiva byly tehdy a jsou dodnes hodnotné architektonické prvky jako pískovcová ostění, cimbuří, arkýře či krakorce. Uvnitř val, který obklopuje pevnost, a v něm byly kasematy a jeho vnější armovaná zeď tvořila eskarpu, což je stěna obvodového příkopu obrácená k nepříteli. V eskarpě umístěny pěchotní střílny. V části kontreskarpy, což je stěna odvrácená od nepřítele se nacházela střelecká galerie s pěchotními střílnami. Nad celou kontreskarpou byl navršen zemní val, aby kryl zděné části fortu a chránil je před přímou palbou nepřítele. Do pevnosti se vstupovalo neogotickou vjezdovou branou s padacím mostem. Brána byla umístěna v šíjové hradební zdi. Fort XIII nebyl ani v roce 1866 ani později… číst dále
Výstavba pevnosti XIII v provizorním provedení byla zahájena roku 1850. Stavbu prováděla soukromá stavební společnost bratří Kleinů pod dozorem pevnostního inženýra nadporučíka Juliana Krynického. Na podzim roku 1850 probíhaly v celé pevnosti přípravy na obranu před hrozícím pruským útokem. Pevnost měla tehdy podobu mohutného valu s příkopem. V létě 1851 došlo k uklidnění mezinárodněpolitické situace a na fortu XIII se rozběhly zednické práce. Do konce roku 1853 byla pevnost po stavební stránce dokončena. Dodělávky v interiéru a terénní úpravy byly ukončeny roku 1854. Tehdy byl fort také vybaven telegrafem. Celkové náklady na výstavbu fortu XIII dosáhly 272 000 zlatých. Kasematy uvnitř pevnosti sloužily především k ubytovacím účelům a k umístění děl. Další děla se nacházela na reduitu a na mohutném obvodovém zemním valu. V době vojenského nebezpečí byla pevnost osazena 26 děly a sloužilo zde 410 mužů. Za normálního stavu… číst dále
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.