Barokní špitál sv. Norberta s kaplí byl postaven premonstráty v letech 1696-1698. Špitál zanikl spolu s klášterem a převorstvím v době josefínských reforem r. 1784. Později byl objekt v majetku rodu Saint-Genois a Lichtenštejnů. V současnosti budova zvaná „lesovna“ patří Lesům ČR.
Hlavní obrázek místa
špitál sv. Norberta
© Luděk Vláčil 06/2020
Barokní špitál byl původně součástí poutního premonstrátského komplexu. Špitál je dvoupatrový volně stojící objekt obdélného půdorysu vystavěný z pálených cihel. Hlavní vstup je situován do Sadového náměstí. Vstup je rámován jednoduše profilovaným kamenným portálem zakončeným římsou. Nad vchodem byla původně nika se soškou světce. Fasády budovy jsou členěny jednoduchými pilastrovými příporami vodorovně spojenými ve výšce parapetů a nadokenních říms. Do dvora vybíhá osově trojstranný přístavek, jehož přízemní prostor tvoří původní špitální kaple. Přízemí je zaklenuto křížovými klenbami vytaženými do hřebínku a v patře jsou stropy rovné. Krov objektu je původní z roku 1697. V objektu zůstaly zachovány také dřevěné schody a podlahy. Cenné jsou rovněž komíny a kachlová kamna s původními železnými dvířky. Z větší části se zachovala původní dispozice.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/byvaly-spital-540830 a další, 20.6. 2020
historie

Hospitál (špitál) sv. Norberta určený pro 12 starých, chudých a osamělých mužů byl postaven v letech 1696-1698. Špitál i jeho údržba byly financovány z výnosů statků Konice a Stražisko, které zakoupil roku 1700 opat Norbert Želecký. Špitál zanikl spolu s klášterem a převorstvím v době josefínských reforem roku 1784. Roku 1826 Náboženský fond budovu svatokopeckého špitálu prodal hraběti ze Saint-Genois. V roce 1897 objekt přešel do rukou Jana II. knížete z Lichtenštejna. Jeho rod budovu držel až do roku 1945, kdy byla zabavena a předána státním lesům (Lesnímu středisku Správy lesního hospodářství Šternberk). V současnosti budova zvaná „lesovna“ patří Lesům České republiky. Kvůli nezměněné podobě s mnoha původními prvky je budova kulturní památkou.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.svatykopecek.cz/DRead/File/2018_00008.%20Kopečku.pdf a další, 14.6. 2020

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Olomouc-Svatý Kopeček

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14981
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama