
Novorománský kostel je dlouhý 31 metrů a jeho šířka je 11 metrů. V průčelí je věž vysoká 25 metrů a na jejím vrcholku se nachází třímetrový kříž. Interiér kostela je vybaven v novorománském stylu. Po stranách lodi jsou rozmístěna půlkruhová vitrážová okna, mezi kterými se nacházejí zastavení křížové cesty. Presbytář je orientován na východ. Střed presbytáře zdobí vitrážové okno, na němž je zobrazeno Božské Srdce Ježíšovo. Na kůru jsou varhany z dílny mistra Braunera, věnované kostelu v roce 1910 dómským kanovníkem princem Karlem Hohenlohe. Původně měl kostel tři zvony, ale po válkách zůstal pouze nejmenší sv. Florián od mistra Herolda.
Poprvé se ves uvádí v roce 1368. Přestože byla poměrně velká, nestál v ní až do začátku 20. století žádný kostel ani kaple. Ves spadala pod farnost ve Velké Bystřici. I když již od roku 1880 byly snahy o stavbu kostela, základní kámen byl slavnostně položen teprve 31. května 1908. Při té příležitosti byla sloužena polní mše, kterou sloužil pan kanovník hrabě Ledochowski. V roce 1909 byla v sousedství kostela započata stavba fary. Dne 26. června 1910 kostel vysvětil Dr. Karel Wisnar. V roce 1912 zde byla zřízena samostatná římskokatolická duchovní správa pro obce Hlubočky, Hrubá Voda a Mariánské Údolí. Po odsunu německého obyvatelstva na konci 40. let 20. století přešla správa farnosti Hlubočky opět pod farnost Velká Bystřice. V roce 1971 a potom v letech 1986-1987 proběhla rozsáhlá rekonstrukce kostela. Budova místní fary byla v roce 1986 prodána.
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.