Sakrální kamenosochařská práce. Vznik 1. pol. 18. stol. Na kamenných stupních stojí trojboký sloup. Přechází v užší sloup ukončený římsou. Na sloupu je trojboký útvar znázorňující Krista s křížem, Boha Otce se zeměkoulí a holubice jako Ducha svatého. V r. 1964 zapsán do seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Sloup Nejsvětější Trojice v olomoucké čtvrti Černovír.
© Pavel Vítek 10/2021
Olomoucká městská část Černovír leží na severu města. Od centra města Olomouce je vzdálena asi 3 km. Sloup Nejsvětější Trojice stojí v Jablonského ulice mezi domy č. 94 a 101, asi 200 m jižně od sboru Prokopa Holého.
Pavel Vítek, 17.11. 2021
popis

Sloup Nejsvětější Trojice je barokní kamenosochařská práce sakrálního charakteru z první poloviny 18. století. Na dvou kamenných stupních půdorysně ve tvaru trojúhelníka s okosenými rohy, ohrazený kovovým plotem, stojí trojboký sloup na trojbokém soklu, oba na bocích konkávně projmuté. Sokl má nahoře i dole hladkou římsu, nahoře přes vodorovnou profilaci přechází v užší sloup ukončený římsou. Nad římsou je hlavice s několikanásobnými volutami a andílčími hlavičkami ukončená další římsou. Na sloupu je trojboký útvar tvořený volutami, jeho strany jsou vyplněny reliéfy trůnícího Krista s křížem, Boha Otce se zeměkoulí a holubice jako Ducha svatého. Na vrcholu je na malém soklíku z volut osazena kamenná koule a na ní kovový pozlacený symbol Nejsvětější Trojice ve svatozáři z paprsků. Na spodní části sloupu je na přední straně nápis: R.N.W. / 1882, na soklu je nápis: 1796 J.Z. Celková výška sloupu je asi 5,25 m. Materiálem je pískovec.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 17.11. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Olomouc-Černovír

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16058
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama