Sousoší sv. Jana Nepomuckého vystavěno v r. 1737. Ústřední postava světce bez biretu, s rozepjatýma rukama. Na boku umístěna figura starce. Na pravém koleni nahé sedící děcko. Na protější straně stojící postava anděla. U jeho nohou leží postava ďábla. V seznamu kulturních památek od r. 1964.
Hlavní obrázek místa
Sousoší sv. Jana Nepomuckého před vojenskou nemocnicí v městské části Olomouc - Kášterní Hradisko.
© Pavel Vítek 10/2021
Sousoší sv. Jana Nepomuckého stojí před bývalým klášterem, nyní vojenskou nemocnicí Klášterní Hradisko, v olomoucké městské části Klášterní Hradisko. Stojí na travnatém svahu, vpravo před hlavním vchodem do nemocnice.
Pavel Vítek, 18.11. 2021
popis

Plastika je umístěna na dvou kamenných stupních, vybudovaných nad půdorysem elipsy, doplněné na obou koncích půlkruhy. Vlastní vysoký sokl tvoří střední válec, doplněný ve směru půlkruhů hranolovými pilíři, ukončuje jej profilovaná římsa. Na soklu je osazen vlastní podstavec válcového tvaru, mírně probraný a nahoru se zužující s ukončující římsou ve středu vypnutou do půlkruhu. Z boku jej podpírají volutově stočené a vztyčené úseky říms, nesené bočními pilíři. Na čelní straně podstavce je dnes už téměř nezřetelný reliéf svržení světce z Karlova mostu, na zadní pamětní nápis. Ústřední postava světce je bez biretu, v obvyklém šatě, s rozepjatýma rukama a obličejem obráceným k postavě hošíka v historizujícím šatě, který stojí po světcově pravici. Na boku je po pravé straně umístěna poloklečící figura starce, oděného jen bederní rouškou. Na pravém koleni přidržuje nahé sedící děcko s čepečkem na hlavě. Na protější straně po světcově…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/110826/F_HistoriaeArtium_49-2005-1_4.pdf?sequence=1, 18.11. 2021

historie

Sousoší sv. Jana Nepomuckého bylo vystavěno v roce 1737 péčí opata Norberta Umlaufa. V roce 1707 opat premonstrátské kanonie na Klášterním Hradisku Norbert Želecký z Počenic nechal postavit na louce mezi městem a „jeho“ klášterem sochu strážce zpovědního tajemství Jana Nepomuckého. Tento opatův počin v době před oficiálním blahoslavením a svatořečením uctívaného svatovítského kanovníka nebyl nikterak ojedinělý. Svatojánská úcta v olomoucké diecézi byla přes „konkurenci“ v místním Janovi Sarkanderovi rozšířená a právě v období prvního desetiletí 18. století lze v širším olomouckém okolí sledovat i skutečně intenzivní zájem objednavatelů právě o stavbu sochy strážce zpovědního tajemství. Stavba nové sochy byla zahájena v létě 1736, slavnost svěcení se uskutečnila až v předvečer světcova svátku 15. května 1737. Heraldickými motivy lva a orla, nebo orlice. Na vrcholu dvoumetrového podstavce byla umístěna…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/110826/F_HistoriaeArtium_49-2005-1_4.pdf?sequence=1, 18.11. 2021

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Olomouc-Klášterní Hradisko

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16068
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama