Sousoší sv. Jana Nepomuckého vystavěno v r. 1737. Ústřední postava světce bez biretu, s rozepjatýma rukama. Na boku umístěna figura starce. Na pravém koleni nahé sedící děcko. Na protější straně stojící postava anděla. U jeho nohou leží postava ďábla. V seznamu kulturních památek od r. 1964.
Hlavní obrázek místa
Sousoší sv. Jana Nepomuckého před vojenskou nemocnicí v městské části Olomouc - Kášterní Hradisko.
© Pavel Vítek 10/2021
Sousoší sv. Jana Nepomuckého stojí před bývalým klášterem, nyní vojenskou nemocnicí Klášterní Hradisko, v olomoucké městské části Klášterní Hradisko. Stojí na travnatém svahu, vpravo před hlavním vchodem do nemocnice.
Pavel Vítek, 18.11. 2021
popis

Plastika je umístěna na dvou kamenných stupních, vybudovaných nad půdorysem elipsy, doplněné na obou koncích půlkruhy. Vlastní vysoký sokl tvoří střední válec, doplněný ve směru půlkruhů hranolovými pilíři, ukončuje jej profilovaná římsa. Na soklu je osazen vlastní podstavec válcového tvaru, mírně probraný a nahoru se zužující s ukončující římsou ve středu vypnutou do půlkruhu. Z boku jej podpírají volutově stočené a vztyčené úseky říms, nesené bočními pilíři. Na čelní straně podstavce je dnes už téměř nezřetelný reliéf svržení světce z Karlova mostu, na zadní pamětní nápis. Ústřední postava světce je bez biretu, v obvyklém šatě, s rozepjatýma rukama a obličejem obráceným k postavě hošíka v historizujícím šatě, který stojí po světcově pravici. Na boku je po pravé straně umístěna poloklečící figura starce, oděného jen bederní rouškou. Na pravém koleni přidržuje nahé sedící děcko s čepečkem na hlavě. Na protější straně po světcově…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/110826/F_HistoriaeArtium_49-2005-1_4.pdf?sequence=1, 18.11. 2021

historie

Sousoší sv. Jana Nepomuckého bylo vystavěno v roce 1737 péčí opata Norberta Umlaufa. V roce 1707 opat premonstrátské kanonie na Klášterním Hradisku Norbert Želecký z Počenic nechal postavit na louce mezi městem a „jeho“ klášterem sochu strážce zpovědního tajemství Jana Nepomuckého. Tento opatův počin v době před oficiálním blahoslavením a svatořečením uctívaného svatovítského kanovníka nebyl nikterak ojedinělý. Svatojánská úcta v olomoucké diecézi byla přes „konkurenci“ v místním Janovi Sarkanderovi rozšířená a právě v období prvního desetiletí 18. století lze v širším olomouckém okolí sledovat i skutečně intenzivní zájem objednavatelů právě o stavbu sochy strážce zpovědního tajemství. Stavba nové sochy byla zahájena v létě 1736, slavnost svěcení se uskutečnila až v předvečer světcova svátku 15. května 1737. Heraldickými motivy lva a orla, nebo orlice. Na vrcholu dvoumetrového podstavce byla umístěna…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/110826/F_HistoriaeArtium_49-2005-1_4.pdf?sequence=1, 18.11. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Olomouc-Klášterní Hradisko

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16068
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama