Boží muka vysoké úrovně z konce 17. století jsou obdobného architektonického výrazu jako boží muka v nedalekém Drahlově.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2021
Hanácká dědina (vesnice) s pohádkovým názvem Čertoryje tvoří místní část nedaleké obce Charváty, od níž je vzdálena asi 1 km jihovýchodním směrem. Ke kulturním památkám vesnice patří socha sv. Marka z 1. čtvrtiny 18. století a Boží muka (boží muka) z konce 17. století. Ta jsou ukryta za plotem u místního obchodu s potravinami nedaleko cyklostezky Moravská stezka. Kromě dvou kulturních památek zde najdeme i sakrální stavbu místního významu, kterou je kaple sv. Jana Nepomuckého.
Luděk Vláčil, 11.4. 2021
popis

Čertoryjská boží muka jsou zděnou hranolovou stavbou z konce 17. století. Na čtvercovém soklu stojí vysoký hranolový dřík, který je členěn mělkými nikami s konchami ve tvaru lastur. Ve dvou třetinách výšky stavbu člení široká římsa, nad kterou je otevřená kaplice se čtyřmi půlkruhovými oblouky. V kaplici je malá lidová dřevořezba Ecce Homo. Stavbu kryje stanová stříška pokrytá bobrovkou. Na vrcholu je ocelový dvojitý kříž. Jedná se o drobnou lidovou stavbu vysoké úrovně s obdobným architektonickým výrazem jako boží muka v nedalekém Drahlově.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-536482 a další, 11.4. 2021

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Čertoryje

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15640
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama