V r. 1933 byla starší kaple pocházející pravděpodobně z 19. století upravena do současné podoby. V r. 1981 proběhla její rekonstrukce. Před vchodem je kamenný kříž.
Hlavní obrázek místa
Půlkruhový závěr kaple z 19. století.
© Luděk Vláčil 04/2021
Hanácká dědina (vesnice) Čertoryje je místní částí nedaleké obce Charváty, od které je vzdálena asi 1 km jihovýchodním směrem. Ke kulturním památkám vesnice patří Boží muka z konce 17. století a socha sv. Marka z 1. čtvrtiny 18. století. Kromě těchto staveb zde najdeme i další sakrální stavbu místního významu. Nejdominantnější stavbou Čertoryj je návesní kaple sv. Jana Nepomuckého.
Luděk Vláčil, 11.4. 2021
historie

Ves Čertoryje se poprvé zmiňuje roku 1234, kdy přináležela olomoucké kapitule. Od 14. století se objevují vladykové Čertoryjští z Čertoryj, kteří jsou proslulí netradičním erbem s černým medvědem, na němž sedí dívka v červených šatech s roztaženými rukama. Navzdory podivnému erbu vladyků a názvu vsi byly místní lidé zbožnými. Téměř celé 16. století byly Čertoryje jako součást tovačovského panství pod správou evangelických farářů. Po roce 1600 probíhala rekatolizace panství. Nejstarší zachovalou sakrální stavbou vsi jsou boží muka ze 17. století. Kdy na návsi vznikla současná kaple sv. Jana Nepomuckého, není známo. První doklad o nějaké drobné sakrální stavbě v prostoru návsi pochází z 1. poloviny 19. století. Kaple s půlkruhovým závěrem je na současném místě prvně doložena až na katastrální mapě evidenční z roku 1887. Podle vzhledu čelní fasády a datace nad vchodem lze usuzovat, že v roce 1933 byla kaple upravena do současné…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.charvaty.cz, https://ags.cuzk.cz/archiv/ a další, 10.4. 2021

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Čertoryje

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15641
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama