V r. 1933 byla starší kaple pocházející pravděpodobně z 19. století upravena do současné podoby. V r. 1981 proběhla její rekonstrukce. Před vchodem je kamenný kříž.
Hlavní obrázek místa
Půlkruhový závěr kaple z 19. století.
© Luděk Vláčil 04/2021
Hanácká dědina (vesnice) Čertoryje je místní částí nedaleké obce Charváty, od které je vzdálena asi 1 km jihovýchodním směrem. Ke kulturním památkám vesnice patří Boží muka z konce 17. století a socha sv. Marka z 1. čtvrtiny 18. století. Kromě těchto staveb zde najdeme i další sakrální stavbu místního významu. Nejdominantnější stavbou Čertoryj je návesní kaple sv. Jana Nepomuckého.
Luděk Vláčil, 11.4. 2021
historie

Ves Čertoryje se poprvé zmiňuje roku 1234, kdy přináležela olomoucké kapitule. Od 14. století se objevují vladykové Čertoryjští z Čertoryj, kteří jsou proslulí netradičním erbem s černým medvědem, na němž sedí dívka v červených šatech s roztaženými rukama. Navzdory podivnému erbu vladyků a názvu vsi byly místní lidé zbožnými. Téměř celé 16. století byly Čertoryje jako součást tovačovského panství pod správou evangelických farářů. Po roce 1600 probíhala rekatolizace panství. Nejstarší zachovalou sakrální stavbou vsi jsou boží muka ze 17. století. Kdy na návsi vznikla současná kaple sv. Jana Nepomuckého, není známo. První doklad o nějaké drobné sakrální stavbě v prostoru návsi pochází z 1. poloviny 19. století. Kaple s půlkruhovým závěrem je na současném místě prvně doložena až na katastrální mapě evidenční z roku 1887. Podle vzhledu čelní fasády a datace nad vchodem lze usuzovat, že v roce 1933 byla kaple upravena do současné…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.charvaty.cz, https://ags.cuzk.cz/archiv/ a další, 10.4. 2021

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Čertoryje

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15641
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama