Socha Zmrtvýchvstání Krista stojí u kostela Panny Marie Pomocné. Vznikla v pol. 18. stol. Velmi hodnotné sochařské dílo. Postava Krista je ve výrazném kontrapostu. Hlava mírně přikloněna k pravému rameni, vzhlíží vzhůru. Na seznamu kulturních památek od r. 1964.
Hlavní obrázek místa
Socha Zmrtvýchvstání Krista v olomoucké čtvrti Nová Ulice.
© Pavel Vítek 10/2021
Socha Zmrtvýchvstání Krista se nachází v olomoucké městské části Nová Ulice, v ulici I. P. Pavlova u kostela Panny Marie Pomocnice, jihozápadně od olomoucké nemocnice. Socha stojí 250 m severovýchodně od konečné tramvajové linky č. 1 a také od zastávky několika městských autobusů.
Pavel Vítek, 8.11. 2021
popis

Socha Zmrtvýchvstání Krista stojí na hranolovém podstavci s postranními volutami. Spodní část tvoří komolý profilovaný soklík a podstavec ukončuje římsa v čele segmentově vzepjatá. Přední strana podstavce je zdobena reliéfem Zmrtvýchvstání Krista. Postava Krista je ve výrazném kontrapostu, esovitě prohnutá, s levou pokrčenou nohou na vyvýšenině terénu. Nahé tělo Krista je zahaleno do nařasené bederní roušky a rozevlátého pláště. Zdvižená pravá ruka zřejmě původně držela praporec, byla však uražena a při opravě nahrazena rukou bez praporce. Levá ruka je svěšena podél boku a přidržuje plášť. Hlava je skloněna mírně k pravému rameni a shlíží dolů. Na zadní straně podstavce je nečitelný nápis, nad nímž je vyrytý křížek. Postava Krista je levou nohou opřena o přesahující náznak terénu, tělo je prohnuté, levá ruka přidržuje plášť, pravá vztyčená drží praporec. Cípy roucha po obou stranách těla odstávají. Hlava je mírně přikloněna…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 8.11. 2021

historie

V roce 1758 bylo v souvislosti s výstavbou olomoucké tereziánské pevnosti nařízeno zbourání olomouckých předměstí a předměstských vesnic a jejich posunutí dále od hranic městských opevnění. Po skončení pruského obléhání Olomouce se započalo s obnovováním zrušených předměstí v nově vybraných lokalitách. V obnovované městské čtvrti Střední Ulice, nyní Nová Ulice, si v letech 1774-1780 věřící postavili nový kostel Panny Marie Pomocné, tedy zasvěcení shodného se zbouraným kostelem v jejich staré čtvrti, a postupně sem přestěhovali několik kamenných uměleckých děl ze zrušených čtvrtí. Socha Zmrtvýchvstání Krista stojí u schodiště vedoucí ke kostelu. Vznikla ve 40. letech 18. století. Jedná se o velmi hodnotné sochařské dílo, barokní sochařskou práci, kterou vytvořil olomoucký sochař Ondřej Zahner.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 8.11. 2021

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Olomouc-Nová Ulice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16048
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama