
Jednou z historických staveb staré Olomouce je budova bývalé arcibiskupské konzistoře, která zaujímá místo na Biskupském náměstí.
Konzistoř (kurie) bylo sídlo nejvyššího správního úřadu v arcibiskupství (poradní sbor biskupa tvořený vysokými duchovními).
Budova byla postavena na popud biskupa Karla Lichtenštejna a kardinála Bauera v r. 1681. Velkou přestavbou prošla v letech 1908–1909, kdy architekt Jaroslav Kovář starší budovu přestavěl v neobarokním stylu.
Zajímavostí konzistoře je bezpochyby její dvůr, kde byly vozovny pro tehdejší dopravní prostředky – kočáry biskupů a arcibiskupů. Do dnešních dnů se zachovaly tři exempláře kočárů ze 17. a 18. století – jeden je dnes v Arcidiecézním muzeu v Olomouci, zbylé dva v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem. Dnes v části budovy našlo své sídlo centrum Maltézské pomoci o.p.s. Diecézní centrum Olomouc.