
Mohutná čtyřkřídlá klasicistní budova stojí ve svahu na obdélném půdoryse o délce 117 m, šířce 74 m a dosahuje výšky až 29 m. Budova uzavírající pravidelné nádvoří je pětipodlažní s šikmou sedlovou střechou. Do nádvoří vystupuje okrouhlá schodištní věž. Hlavní vstup je z jihu z ulice 1. máje v úrovni 3. podlaží a provozní vstup vede z ulice Koželužské v úrovni 1. podlaží. Do třídy 1. máje směřuje jižní křídlo se 3 nadzemními a 2 podzemními podlažími. Podél východního a západního průčelí byly vybudovány světlíky s kamennými zárubními stěnami se zábradlím. Podél jižního průčelí vede podzemní zaklenutý větrací tunel. Chodby a místnosti v interiéru jsou zaklenuty valenými, a segmentovými klenbami do pasů. Fasády jsou hladké a členěny horizontálně dvojitými kordónovými římsami. Fasádu do třídy 1. máje zvýrazňuje střední rizalit s plastikami dvou lvů, nesoucích kartuš.
Vojenská historie města začala za Marie Terezie, kdy se Olomouc proměnila v bastionovou pevnost. Za Josefa II. byly zrušeny tři kláštery (klarisek, kartuziánů a augustiniánů) v místech dnešní ulice 1. máje a všechny tyto objekty přešly do správy vojska. Ani po modernizaci však budovy nevyhovovaly a v roce 1804 se již uvažovalo o výstavbě nové kasárenské budovy. V roce 1831 se olomouckým fortifikačním ředitelem stal Emanuel Zitta, který prosadil modernizaci pevnosti a výstavbu kasárenské nemocnice. Nedlouho poté byly zahájeny práce na místě kartuziánského kláštera. Výjimečný klasicistní vojenský objekt uvnitř městské zástavby byl postaven v letech 1838 až 1846. Vznikla mohutná čtyřkřídlá pětipodlažní budova o délce 117 m, šířce 74 m a výšce až 29 m. Objekt měl sloužit mimo jiné jako nemocnice pro případ válečného konfliktu. V roce 1847 byl do objektu umístěn minérský a sapérský sbor. Kromě ubikací vojáků objekt zahrnoval… číst dále
Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.
V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.
Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury: