Příkazy jsou obec nedaleko Olomouce. Kříž je kamenosochařská práce z 2. pol. 18. stol. Soubor dokládá dobové náboženské cítění. Kamenný kříž doplněn vysokou ohradní zdí. Na hranolovitém soklu nízký podstavec s letopočtem 1772. Ve vrcholu kříže kamenný Kristus. V seznamu kulturních památek od r. 1964.
Hlavní obrázek místa
Kříž na návsi v Příkazech.
© Pavel Vítek 09/2022
Příkazy jsou obec ležící severozápadně od krajského města Olomouc, přibližně 10 km od centra. Obcí vede silnice II/635, katastrálním územím také dálnice D35. V obci je železniční stanice na trati č. 275 Olomouc – Drahanovice. Kříž najdeme na křižovatce místních komunikací, která tvoří malou náves, proti Pomníku padlých. Největším tahákem v obci je Hanácké muzeum v přírodě, součást Národního muzea v přírodě.
Pavel Vítek, 19.11. 2022
popis

Kříž je kamenosochařská práce sakrálního charakteru z 2. poloviny 18. století. Kříž je doplněn neobarokní zdí dotvářející pozadí památky. Urbanisticky velmi cenný soubor je dokladem dobového náboženského cítění. Vysoký kamenný kříž je doplněn vysokou ohradní zdí. Na vysokém hranolovitém odstupňovaném soklu je umístěn nízký podstavec s letopočtem 1772. Horní podstavec dole volutovitě velmi zesílený do výše, přechází v úzký vysoký hranol. Je zdoben na všech stranách volutami, dole se splétanými listy. Ve vrcholu kříže umístěn kamenný Kristus. Kolem kříže je kamenná ohrada ve formě proplétaných kruhů, na pilířích umístěny koule. V pozadí ohradní zídka je novobarokně upravena, ve středu zvýšena. Pozadí kříže pochází z roku 1918. Kříž byl zapsán do státního seznamu kulturních památek v roce 1964.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 19.11. 2022

Komentáře

Olomoucký kraj, Příkazy

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16859
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama