Zděná omítnutá hranolová boží muka jsou drobnou lidovou stavbou asi z poloviny 18. století stojící na valeně podklenutém soklu. Prvně doložena na I. vojenském mapování-josefském.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Boží muka u Ivaně jsou zděnou omítnutou stavbou hranolového tvaru stojící na valeně podklenutém soklu (100 x 98 cm). Střední hladkou část a horní část odděluje úzká římsa s půlkruhově zaklenutými nikami na každé straně. Boží muka jsou završena zděnou stanovou stříškou s kovaným křížkem, nesenou profilovanou římsou. Stavba je bez kříže vysoká cca 3,7 m a s křížem je o 0,5 m vyšší.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 1.8. 2021
historie

Boží muka byla postavena v polovině 18. století na rozcestí dvou dnes již zaniklých cest na návrší severně od hanácké dědiny Ivaň, v té době zvané Eywan. Stavba je prvně doložena na I. vojenském mapování-josefském probíhajícím v letech 1764-1768 a 1780-1783. Od roku 1958 je památkově chráněná.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, http://oldmaps.geolab.cz/map_root.pl?lan a další, 1.8. 2021

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Ivaň

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15821
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama