Příklad venkovské usedlosti z 1. poloviny 19. století, řešené v barokních formách. Obytné stavení a protilehlá sýpka ve štítové orientaci do návsi, spojené s půlkruhově klenutou bránou se zvednutým překladem do oblouku s křížkem, do hospodářského dvora. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
pohled na hlavní průčelí, vlevo obytná budova, vpravo sýpka (půlkruhově klenutý vjezd vlevo už patří k č.p.8)
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Dolní Staňkov (též Staňkovy) je vesnice, část města Sušice v okrese Klatovy. Nachází se asi 3 km na západ od města. Poprvé se připomíná v roce 1045. Z pamětihodností se zde kromě uvedené usedlosti ještě nachází vedlejší, též památkově chráněná usedlost č. p. 8, barokní kaple a dřevěná vidlicová zvonička, zvaná zouvák, před zmíněnými usedlostmi. Na okraji vesnice prochází silnice II/171, po níž je autobusové spojení se Sušicí, Hartmanicemi, Velharticemi a Klatovy.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 27.11. 2021
popis

Venkovská usedlost z 1. poloviny 19. století je řešena v barokních formách. Rozlehlá usedlost se skládá z obytného stavení s chlévy, sýpky, brány s ohradní zdí a hospodářského dvora. Obytné stavení: je obdélného půdorysu s polovalbovou střechou krytou taškami; průčelní fasáda o třech osách, s dvojitou hranolovou římsou, ve štítu dvě nepravidelně rozmístěná okénka; dvorní fasáda hladká o pěti osách se dvěma vstupy. Sýpka: na obdélném půdorysu naproti obytnému stavení s polovalbovou střechou, ve štítě s dvojicí původních oken a jedním novodobým; novodobě upravena. Brána: barokní, s lícem plynule navazujícím na zeď a obě štítové fasády; sklenutá půlkruhem, s překladem zvednutým do oblouku, na jehož vrcholu je kovaný křížek; krytá taškami. Památkově chráněno.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 27.11. 2021

Plzeňský kraj, Dolní Staňkov

Místa v okolí

 barokní kaple
 Volšovy
 Svatobor
 Žikov
 Chamutice
 Hrad pod Hrnčířem
 Petrovice
 Kojšice
 Kněžice
 městské opevnění
 Jiřičná
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Svojšice
 Voprchovský dům
 Loučová
 městský špitál
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 Dolejší Krušec
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Vavřince
 Dolejší Těšov
 boží muka
 Tedražice
 Horská synagoga
 kostel sv. Mořice
 kašna II
 švédské hroby
 Kašovice
 kostel sv. Kateřiny
 hrobka rodiny Schmid
 Hlavňovice
 Palvinov
 kašna I
 Mokrosuky
 židovský hřbitov
 Vatětice
 Kundratice
 synagoga
 kaple Panny Marie
 Karlov
 Velhartice
 Sedlo
 kostel sv. Vintíře
 smolná pec
 Čejkovy
 Ujčín
 Lipová Lhota
 židovský hřbitov
 Kašperk
 kaple sv. Vintíře
 židovský hřbitov
 Kolinec
 kostel sv. Mikuláše
 Pustý hrádek
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Nemilkov
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Malonice
 kaple sv. Anny
 Budětice
 Miřenice
 Žihobce
 Mlázovy
 Javorná
 kaple
 Žichovice
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Zavlekov
 Záluží
 Hrad u Strašína
 Podolí
 Nalžovy
 Boříkovy
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Čachrov
 Hradiště
 Ballymotte
 Královský kámen
 Mačice
 lesopark Prašivice
 Větrný kámen
 kostel sv. Martina
 Březí
 Sluneční kámen
 kaple sv. Kříže
 Hořákov
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 Měsíční kámen
 kaple sv. Anny
 Obří hrad
 Těšetiny
 Kohoutí kříž
 Srbice
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Kouskova Lhota
 Újezdec
 rychta/fara/radnice
 štola Loreta
 Loreta
Základní informace místa
ID místa: 16085
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama