Příklad venkovské usedlosti z 1. poloviny 19. století, řešené v barokních formách. Obytné stavení a protilehlá sýpka ve štítové orientaci do návsi, spojené s půlkruhově klenutou bránou se zvednutým překladem do oblouku s křížkem, do hospodářského dvora. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
pohled na hlavní průčelí, vlevo obytná budova, vpravo sýpka (půlkruhově klenutý vjezd vlevo už patří k č.p.8)
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Dolní Staňkov (též Staňkovy) je vesnice, část města Sušice v okrese Klatovy. Nachází se asi 3 km na západ od města. Poprvé se připomíná v roce 1045. Z pamětihodností se zde kromě uvedené usedlosti ještě nachází vedlejší, též památkově chráněná usedlost č. p. 8, barokní kaple a dřevěná vidlicová zvonička, zvaná zouvák, před zmíněnými usedlostmi. Na okraji vesnice prochází silnice II/171, po níž je autobusové spojení se Sušicí, Hartmanicemi, Velharticemi a Klatovy.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 27.11. 2021
popis

Venkovská usedlost z 1. poloviny 19. století je řešena v barokních formách. Rozlehlá usedlost se skládá z obytného stavení s chlévy, sýpky, brány s ohradní zdí a hospodářského dvora. Obytné stavení: je obdélného půdorysu s polovalbovou střechou krytou taškami; průčelní fasáda o třech osách, s dvojitou hranolovou římsou, ve štítu dvě nepravidelně rozmístěná okénka; dvorní fasáda hladká o pěti osách se dvěma vstupy. Sýpka: na obdélném půdorysu naproti obytnému stavení s polovalbovou střechou, ve štítě s dvojicí původních oken a jedním novodobým; novodobě upravena. Brána: barokní, s lícem plynule navazujícím na zeď a obě štítové fasády; sklenutá půlkruhem, s překladem zvednutým do oblouku, na jehož vrcholu je kovaný křížek; krytá taškami. Památkově chráněno.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 27.11. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj, Dolní Staňkov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16085
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Naposledy navštívené

reklama